Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně otevřelo výstavu představující stovky zkamenělin. Expozice s názvem "Zkameněliny. Archiv života" podává návštěvníkovi ucelené informace o rozmanitosti životních forem v různých obdobích geologické historie Země. Hlavní část doplňuje menší projekt, představující pestrobarevné minerály.
Všechny exponáty z hlavní expozice pocházejí ze sbírek Muzea Prostějovska v Prostějově, Vlastivědného muzea v Olomouci a Muzea Novojičínska v Novém Jičína. Rozsáhlou expozici autoři výstavy Vladimíra Jašková, Tomáš Lehotský a Oldřiška Frühbauerová doplnili i o informační tabule.
Graptoliti, konulárie, hyoliti
"Pojetí panelů je zajímavé a netradiční. Dozvíme se například, jaké organismy se vyskytovaly 'Na třetihorní pláži', v minulosti dokonce i na plážích v okolí Prostějova a Olomouce. Zjistíme, který z druhohorních hlavonožců se ukrývá pod pojmem Rohy boha Amóna. Málo známé a mnohdy i záhadné organismy jako jsou graptoliti, konulárie, hyoliti a tentakuliti nám přibližují panely Podivní živočichové a Uklízeči moře," řekla kurátorka výstavy Jana Šušolová.
Součástí výstavy jsou i panely dokumentující dlouhou historii vývoje rostlin. S vyhynulými organismy, známými jen z fosilního záznamu, návštěvníka seznámí poslední panel výstavy s názvem Velká vymírání. Součástí výstavy jsou i tak zvané lektorské koutky. Malí i velcí zájemci si zde mohou poskládat kostru dinosaura či puzzle z fotek zkamenělin.
ČTĚTE TAKÉ: Florida otevře na jaře park Harryho Pottera
Přehlídka několika desítek minerálů pochází ze sbírek zlínského muzea. "Jelikož nejsem žádný mineralog, tak jsem tu výstavu pojala jako duhové minerály. Vybrala jsem ty, které mají jednotlivé barvy duhy, a v doprovodných textech se mluví o duze," doplnila Šušolová.
Výstava potrvá ve zlínském muzeu do 25. dubna.
Foto: ČTK