Zoo Plzeň otevře v létě <span>14 nových pavilonů</span>

Relax
16. 2. 2010 16:34
Návštěvníci v Plzni nově uvidí žirafy.
Návštěvníci v Plzni nově uvidí žirafy.

Návštěvníci v Plzni nově uvidí žirafy.Dokončení a otevření 14 nových pavilonů, největší investiční akce ve více než osmdesátileté historii, bude letos hlavní událostí v plzeňské zoologické zahradě.

Díky dotaci EU zoo staví za 130 milionů rozsáhlé expozice s desítkami druhů zvířat Afriky a Asie včetně atraktivních a v Plzni dosud nechovaných druhů. Otevřít by se měly zřejmě v létě, řekl ředitel zoo Jiří Trávníček.

"To je, na co se letos nejvíc těším. S tím souvisí návštěvnost. To je náš druhý cíl - dosáhnout magické půlmilionové návštěvnosti," uvedl. Zoo je nejnavštěvovanějším turistickým cílem kraje. Loni prošlo jejími branami rekordních 457 597 návštěvníků, zhruba o 52 tisíc více než předloni.

Velké asijské a africké expozice nabídnou návštěvníkům 14 pavilonů pro zvířata, která v zoo dosud chybí. Návštěvníci v Plzni nově uvidí žirafy, gepardy, červené pandy, prasata bradavičnatá, vlhy a další druhy. Ve vodních příkopech bude moci plavat indický nosorožec či hrošík liberijský. Na ostrovech kolem venkovního bazénu budou žít opice giboni a makakové.

Kromě nejrozsáhlejší expozice pokračuje zoo také s budováním dalších částí. "Jinak chceme, pokud seženu ještě asi sedm milionů korun, otevřít další zajímavou expozici - život v podzemí Křivoklátsko - Šumava," popsal ředitel. V bývalém bunkru, který za druhé světové války postavili nacisté jako štáb protiletecké obrany, vznikají expozice zvířat žijících pod zemí. Část bude věnována také historii. Zoo by měla získat od americké armády válečný tank Sherman, který bude před bunkrem. "Abychom připomněli i bývalou funkci krytu a trošičku přitáhli ještě jiné návštěvníky, kteří se zajímají třeba o historickou techniku," uvedl Trávníček.

ČTĚTE TAKÉ: Do zoo za zážitky, jaké novinky letos nabídnou?

Návštěvníci v Plzni nově uvidí žirafy.Dalších několik milionů korun shání zoo také na dokončení dvouhektarové asijské zahrady v bývalé horní botanické části areálu. Základ nové asijské zahradě dal v roce 2004 uznávaný japonský zahradní architekt Eišin Harada. Kolem památného dubu vybudoval tradiční japonskou kamennou zahradu plnou symboliky. Zoo pak pokračovala ve volném krajinářském stylu s vysazováním stovek druhů, poddruhů a kultivarů asijských rostlin a keřů. Území, které má mít spíše odpočinkový a meditační ráz, doplňují voliéry a vitríny se vzácnými ptáky a drobnými savci.

"Chtěli bychom dodělat čtvrtou etapu - to znamená japonské rybníčky s kapry, hladící zoo, kde si děti pohladí ryby, a asijský domek asi za pět milionů. Ukážeme v něm klasickou japonskou kulturu, postavíme jakousi etnografickou expozici, kde nebudou chybět dekorace, bonsaje a podobně," dodal Trávníček.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ