Ztraceni s grilem v lese. Turisté jako tvůrci pohádek?
03.05.2009 06:00
Pohádky o bloudění ve stylu Jeníčka a Mařenky nebo zkazky o náhlé nevolnosti a střevních problémech patří do bohatého rejstříku výmluv, s jejichž pomocí se turisté v České ráji snaží odvrátit pokuty za porušení zákona na ochranu přírody a krajiny. Někteří turisté, kteří si dělají v Českém ráji nelegální noční párty, tvrdí, že se v lese ztratili a musí tam nouzově přespat.
"Nedokážou už ale uspokojivě vysvětlit, proč si s sebou vzali přenosný gril na opékání masa a radiomagnetofon s reprobednami," řekl profesionální strážce přírody ze Správy Chráněné krajinné oblasti Český ráj Petr Kořínek.
Houbaři a borůvkáři
Na historky o ztrátě orientace spoléhají při dopadení strážcem i houbaři a borůvkáři, zajíždějící svými auty na louky nebo do lesů. Parkování na chráněném území svádějí mnohdy na náhlou nevolnost. "Je ale těžké jim uvěřit, když na místě zůstanou několik hodin a vrací se s plnými košíky nebo džbánky," upozornil Kořínek.
Některé pokuty označuje Kořínek za daň z hlouposti. "Ve skalách nedaleko u rybníka Věžák si udělalo oheň několik trampů, což se na chráněném území nesmí. Ke všemu tábořili na dohled od našeho informačního centra, kde jsme zrovna byli. Došel jsem za nimi a zaplatili každý pokutu několik set korun. Chovali se ale slušně, oheň uhasili a posteskli si, že nebude na pivo," uvedl Kořínek.
Nepovoleným tábořením je na chráněném území i přespání pod přístřeškem z celty. Když se ale takový jednoduchý nocleh obejde bez zapáleného ohně, nepořádku nebo srovnání terénu, lze počítat se shovívavostí strážců.
"Odpustit se ovšem nedá, jestliže trampové bydlí v pískovcové jeskyni s palandami, s ohništěm, s papiňákem, s dřevěnou stěnou a na chráněném území si vlastně udělají garsonku. Když naopak vidíme někoho, kdo se může přestupku dopustit nevědomky, předem ho varujeme. Za den bychom bez potíží vybrali na pokutách i 10 000 korun. Dobře víme, kde někoho stoprocentně nachytáme. Ale dolování peněz z provinilých turistů není smyslem naší práce. Hlavně chceme, aby sami cítili, že udělali něco špatného a příště to neopakovali," prohlásil Kořínek.
Sexuální turistika
Přestupků se v Českém ráji dopouštějí i lidé, které chráněnou oblast zvolí jako cíl sexuální turistiky. Ne že by tam na každém rohu postávaly profesionální kněžky lásky, malebná krajina se skalními městy však láká milence k romantickým schůzkám. A pokud musí city tajit před okolím, najdou v ní spoustu bezpečných úkrytů. Řada párů ale do Českého ráje míří v autech, a poškozují tak vzácnou přírodu.
"K milencům jsme většinou tolerantní. Pokud si do lesa nebo na louku dojdou pěšky ze silnice a nedělají ohníčky nebo nepořádek, neradi je rušíme. Když ale na chráněné území vjedou autem, nemůžeme je nechat být," vysvětlil Kořínek.
Při zásazích proti vyznavačům motorizované sexuální turistiky zažívají strážci přírody občas trapné okamžiky. Jednou v noci přišli k autu odstavenému na chráněném území a vyzvali řidiče, aby vysvětlil, co tam dělá. "Nedokázal vůbec rozumně mluvit. Nejdříve jsme si mysleli, že je něčím omámený. Pak se ale ukázalo, že v autě není sám," podotkl Kořínek.
Zamilovaní lidé, kteří porušují zákon o ochraně přírody a krajiny, po sobě zanechávají i nevítané. Na stromy sem tam zavěsí jako pochybné trofeje dámské kalhotky nebo prezervativy.
V sousední Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory se strážci přírody potýkají s podobnými problémy jako kolegové v Českém ráji. "Turisté, přistižení při přestupcích, se vymlouvají na ledacos. Často však reagují agresivně. Někteří cyklisté s drahými koly, přistižení v rezervacích, na nás útočí, proč je obtěžujeme. Prý přece platí daně, a mohou si jezdit všude," konstatoval strážce přírody v Jizerských horách Tomáš Klimovič.
Foto: Petra Mášová, Jan Zátorský, Robert Sedmík
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.