<span>Kočky nás vydírají</span>, napodobují dětský pláč

Relax
16. 7. 2009 16:57
Sebevědomá osobnost, nebo vypočítavá potvora? (Myslíme tu vlevo.)
Sebevědomá osobnost, nebo vypočítavá potvora? (Myslíme tu vlevo.)

Sebevědomá osobnost, nebo vypočítavá potvora? (Myslíme tu vlevo.)Kočky jsou pověstné tím, že na rozdíl od psů nikdy neudělají to, co po nich člověk chce, pokud právě nemají náladu. Ale zdá se, že je jim to málo. Dovedou dokonce donutit svého "pána", aby tančil, jak ony pískají. Nebo vlastně předou.

Dovedou totiž přimět člověka, aby ráno ještě celý rozespalý vstal a naplnil jim misku žrádlem. Obejdou se bez škrábání, prskání, syčení, dokonce i bez hlasitého mňoukání. Vše zvládnou zdánlivě nepatrnou změnou způsobu, jakým předou.

V aktuálním vydání časopisu Current Biology to tvrdí Karen McCombová z britské University of Sussex. K výzkumu ji inspirovala její vlastní kočka, která ji každé ráno budila intenzivním předením. A protože se britská vědkyně dlouhodobě zabývá hlasovou komunikací savců, rozhodla se předení detailně prozkoumat.

Nahrála hlasové projevy deseti koček v různých situacích a pustila je jak chovatelům koček, tak lidem, kteří s těmito šelmičkami nemají každodenní zkušenost. Obě skupiny lidí bezpečně odlišily běžné i "prosebné" předení, přičemž to druhé jim bylo nepříjemné.

Kočka dožadující se žrádla umí být pěkně rafinovaná.Skrytý pláč hladového dítěte

Kočka do běžného hlubokého předení umí vložit vysokofrekvenční složku připomínající spíše mňoukání nebo dětský pláč. Frekvence tohoto zvuku se pohybuje mezi 220 a 520 Hz, dětský pláč mívá zpravidla 300 až 600 Hz. Když McCombová tuto složku v počítači z nahrávek odstranila, předení se lidem rázem zdálo docela příjemné.

"Ukrytí křiku do hlasového projevu, který máme obvykle spojen s pocitem spokojenosti, je docela záludný způsob, jak posluchače donutit k reakci. Prosebné předení lidé pravděpodobně akceptují spíše než hlasité mňoukání. Tím by kočka riskovala, že bude vyhozena z místnosti," říká Karen McCombová.

Autorka předpokládá, že nenápadně modifikované předení představuje podprahový signál, na který lidé reagují, protože jim podvědomě připomíná volání vlastních hladových dětí.

Zjistila také, že schopnost proměnit své předení v nesnesitelný zvuk nemají všechny kočky. Vládnou jím především ty, které mají s lidmi těsný vztah. Méně časté je u koček žijících ve velkém bytě obývaném početnou rodinou, kde předení snadněji zanikne ve všeobecném hluku. Takové kočky se jídla zpravidla dožadují obyčejným mňoukáním.

Audionahrávky obou druhů předení jsou přístupné na stránkách University of Sussex. Horní audio (Solicitation) vždy zachycuje žebrání o potravu, spodní (Non Solicitation) je záznamem obyčejného předení.

Foto: profimedia.cz

Autor: - von -

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ