Osmnáct mláďat poláka madagaskarského, kriticky ohroženého druhu kachny, se vylíhlo v chovném středisku na Madagaskaru. Na světě tak nyní žije pouhých 60 kusů tohoto druhu ptáka. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC.
Vzácná kachňata se vyklubala ve speciálně postaveném středisku ve městě Antsohihy v severním Madagaskaru, ostrovním státě u východního pobřeží Afriky.
Polák madagaskarský (Aythya innotata) byl na konci 90. let minulého století považován za vyhynulého. Ochránci přírody ale v roce 2006 během expedice na severu ostrova na jediném místě zpozorovali 22 jedinců. O tři roky později v rámci programu na záchranu tohoto druhu přepravili 24 vajec z hnízd ve volné přírodě do zajetí.
Mláďata se vylíhla v hotelové koupelně, zatímco se připravovalo speciální chovné středisko.
Peter Cranswick z organizace The Wildfowl and Wetlands Trust zabývající se ochranou těchto kachen řekl, že posledním místem ve volné přírodě, kde polák madagaskarský žije, je jezero Matsaborimena na severu ostrova. Podle dosavadních pozorování je však v této oblasti málo potravy a kachny hladoví.
Vědci zjišťují důvody, proč kachny z volné přírody prakticky vymizely, i optimální podmínky pro jejich vypuštění zpět. Ochranáři zároveň doufají, že pro kachny najdou nebo dokonce vytvoří prostředí, ve kterém budou moci žít, aniž by je ohrožovalo rybaření. To je podle webu dailymail.co.uk považováno za jeden z důvodů úbytku jejich počtu. Na rybaření jsou ale závislí místní lidé.