Malinký Tano je hvězdou, Moja míří do Španělska

Relax
24. 11. 2011 16:01
Gorilí sameček Tano.
Gorilí sameček Tano.

Gorilí sameček Tano, který se přestěhoval z pražské zoo do německého Stuttgartu, se začíná pomalu stávat mediální hvězdou tamní zoologické zahrady. Návštěvníkům se ještě ukázat nemůže, ale na internetových stránkách nového domova už má svůj videodeník. Televizní stanice RTL se o něm vyjádřila jako o novém Knutovi a připomněla tak světoznámého ledního medvěda z Berlína.

Novinky z gorilího pokojíčku, tak se jmenuje blog na webu stuttgartské zoo Wilhelma, v němž Tanovy ošetřovatelky popisují přivykání jejich svěřence na život ve speciální stanici pro odložená gorilí mláďata. Do té se dvoutýdenní sameček dostal poté, co ho po narození v Praze nepřijala jeho biologická máma Bikira.

Zápisky v internetovém deníku vždy doplňuje krátký klip bdícího nebo spícího Tana. "Filmovat ho mohou výlučně jen obě ošetřovatelky, neboť kromě nich a našeho veterináře do Tanovy blízkosti nikdo nesmí, abychom ho chránili před našimi chorobami a před stresem," vysvětlila listu Stuttgarter Nachrichten mluvčí zoo Karin Herczogová.

Odmítla však, že by z něj stuttgartská zahrada chtěla takto udělat novou zvířecí hvězdu, jakou se pro Němce stal lední medvěd Knut v berlínské zoo nebo šilhavá vačice Heidi v Lipsku. Oba jsou už mrtví, a tak je trůn pro nejpopulárnějšího obyvatele německých zoologických zahrad momentálně volný.

"Těmito deníkovými zápisky chceme informovat fanoušky a média. Ačkoli ho sami považujeme za sladkého, nechceme z Tana dělat novou hvězdu. Měl by zůstat gorilou a moci co možná normálně vyrůstat," uvedla Herczogová.

Otázkou je, zda se to stuttgartské zoo podaří. O jeho příjezdu do Stuttgartu informovalo mnoho novin, včetně nejčtenějšího bulvárního Bildu. Tento týden se reportáž o Tanovi objevila také v polední relaci stanice RTL, která ho označila za Knuta v hnědém provedení a novou vycházející hvězdu. Nahrávat by tomu mohl nejen roztomilý zjev malého lidoopa, ale i jeho životní osud, kterým jakoby kopíroval ten Knutův. Lední medvěd se narodil před pěti lety v berlínské zoo a také jeho matka ho po porodu odmítla. Staral se proto o něj ošetřovatel Thomas Dörflein. Z malého medvídka se záhy stal miláček národa, který plnil titulní stránky časopisů, vznikaly o něm seriály a jako plyšovou hračku ho muselo mít doma snad každé německé dítě.

Tato knutománie opadla poté, co vyrostl, přesto stále patřil k hlavním tahákům zoo v hlavním městě. Knutův výběh údajně za jeho života navštívilo 11 milionů lidí. Zemřel letos v březnu na následky infekce mozku. Příští rok má v berlínské zoo vyrůst bronzová socha, která ho bude připomínat.

Moja se stěhuje do Španělska

Populární gorila Zoo Praha Moja odletí do Španělska v úterý speciálem ČSA. Část nákladů uhradí město. Let bude trvat zhruba čtyři hodiny a šestiletá gorila se na něj připravuje už nyní. "Je sledovaná, aby byla v klidu," řekl ředitel zahrady Miroslav Bobek. Není podle něj jisté, zda se s ní budou Pražané moc rozloučit ještě o víkendových dnech. Znehybnění a lékařská kontrola ji čekají v úterý ráno před cestou.

Gorila Moja."Jsem rád, že primátor (Bohuslav Svoboda) slíbil na transport přispět," uvedl Bobek. Zvíře bude nakonec přepraveno dvoumotorovým turbovrtulovým dopravním letounem určeným pro kratší regionální tratě ATR 42. Hlavní město Praha uhradí náklady spojené s přepravou Moji do španělské zoologické zahrady ve výši 491 tisíc korun, zbývající třetinu nákladů zaplatí zahrada z vlastního rozpočtu.

Podle původních plánů měl Moju odvést armádní letoun, letadla CASA, která v létě posloužila k transportu koní Převalského do Mongolska, ale nyní nesmějí létat. Musel tak být vybrán soukromý přepravce.

Park Cabárceno leží na severu Španělska a vznikl asi před 20 lety. Moje zoologickou zahradu v Cabárcenu jako nový domov vybral koordinátor evropského záchovného programu pro chov goril nížinných. V současné době žije v parku skupina tří goril. Podle chovatelů je park velmi příhodný díky klimatickým podmínkám i velikosti výběhu. V prvních dnech s Mojou v parku zůstane jeden český chovatel a ještě jeden další pracovník pražské zoo.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Jaro v Adršpachu: skalní monumenty, ale také fascinující příroda

Relax
13. 5. 2025
Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ