S <span>umělým kloubem</span> se dá i skákat, dokazuje kočka Missy

Relax
26. 1. 2010 08:18
Missy, první kočka s umělým kolenním kloubem.
Missy, první kočka s umělým kolenním kloubem.

Missy vděčí za přežití snad jen tomu, že kočky mají pověstných devět životů. Vylízala se z těžkého zranění a stala se první kočkou na světě, které veterináři implantovali umělý kolenní kloub. Nyní už zase běhá a chodí na lov.

Do péče veterinářů se dostala poté, co ji přejelo auto. Majitelé ji našli po usilovném pátrání v křoví, kde ležela dva dny zraněná - jednu zadní nohu zlomenou na osmi místech a druhou se zcela zničeným kolenem.

"Znamenalo to buď Missy uspat navždy, nebo jí dát umělé koleno, které se dosud nikdy kočce nedávalo. Amputace nohy nepřicházela v úvahu vzhledem k tomu, že druhá zadní noha byla na osmi místech zlomená," vysvětlil deníku Daily Mail veterinář Noel Fithpatrick, který kočku operoval na klinice v Guilfordu.

Umělý kloub byl navržen tak, aby kočce umožnil plnohodnotný pohyb.Zlomené kosti dal veterinář do zvláštního lešení, kde postupně srůstaly. Novou kloubní náhradu pro druhou nohu tvoří dvě části. Jsou spojeny pohyblivým mechanismem tak, že kolenní vazivo, které bylo zcela zpřetrháno, už není třeba.

Unikátní implantát byl vyroben podle CT snímku kolena kočičí pacientky a byl přesně přizpůsoben jejím mírám. "Nejtěžší na operaci byla miniaturizace implantátu a výroba spojení umožňujícího chůzi, běh a skákání, které kočka hodně používá," řekl Fitzpatrick a dodal: "Člověk s kloubní náhradou bude pravděpodobně chodit a možná i běhat, ale zřejmě se nedá čekat, že by skákal."

Po dvanácti týdnech léčení si majitelé mohli vzít znovuzrozenou Missy do domácího opatrování.

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační obrázek

Zoo Ostrava hlásí unikátní úspěch: mláďata nožovky běločelé

Relax
11. 3. 2026
ilustrační obrázek

Filmový návrat legendy: Úspěch snímku Barbie znovu oživil svět Barbie a Kena

Relax
10. 3. 2026
ilustrační obrázek

Malérečka z Tetčic tvoří každý rok pět set unikátních kraslic

Relax
9. 3. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ