Tučňáku, vrať se! Tokio honí malého opeřence

Relax
7. 3. 2012 11:36
Ne všechny tučňáky zajetí baví (ilustrační foto).
Ne všechny tučňáky zajetí baví (ilustrační foto).

Občas pravidelně servírované jídlo a společnost spousty dalších tučňáků jednoduše nestačí. Přesně to si nejspíš pomyslel tučňák číslo 337, který uprchl z tokijského mořského parku a vydal se za svobodou. Spustil tím nejen rozsáhlé pátrání, ale i vlnu obav o jeho život.

Roční tučňák Humboldtův přelezl kamennou zeď a protáhl se plotem při odvážné cestě za svobodou. Spustil tak v celém Tokiu horečné hledání a výzvy po jakékoli informaci o podsaditém uprchlíkovi.

Tokijský mořský Sea Life Park se o útěku tučňáka známého pouze pod číselným označením dozvěděl až v neděli, kdy dostal fotografii, na níž uprchlík údajně plave v zátoce. Jak uvedl náměstek ředitele parku Kazuhiro Sakamoto, tučňák se vylíhl teprve koncem loňského ledna, a je tedy ještě velmi mladý. Kvůli jeho věku také zatím nebylo možné zjistit, zda jde o samečka, nebo samičku.

Sní si uprchlík podobný sen o svobodě?"Myslíme si, že kvůli svému mladému věku mohl utéct ze zvědavosti a touhy po dobrodružství," řekl Sakamoto. Ve výběhu s výhledem na moře tučňák číslo 337 sdílel život se 135 dalšími tučňáky Humboldtovými a řadou tučňáků dalších druhů. Tučňáci Humboldtovi dorůstají výšky 56 až 70 centimetrů a mohou vážit až téměř šest kilogramů. Dostat se ven podle Sakamota nemohlo být pro uprchlíka nijak snadné.

Špinavé moře hrozí

"Kolem jsou uměle postavené kamenné stěny s výškou 1,2 až čtyři metry. Poté, co na ně nějak vylezl a sklouzl dolů, protáhl se patrně nějak vnějším plotem," dodal Sakamoto. V obavě, že by se tučňák mohl ztratit na volném moři, rozjeli ošetřovatelé z parku celotokijské výzvy o pomoc. Pravidelně hlídkují u pobřeží a prohlížejí moře dalekohledy, jestli uprchlíka nezahlédnou. S tím jim pomáhají i znepokojení návštěvníci parku. "Moře tady kolem je hodně špinavé, a tak jestli se tučňák rychle nevrátí do bezpečí, může uhynout," řekl vysokoškolský student Hiroki Kasai.

Podle Sakamota jsou vody v zátoce plné ryb, a tak vyhladovění tučňákovi nehrozí. Ale také není pravděpodobné, že by se vydal na cestu do své prapůvodní domoviny v Chile nebo Peru. "Tento druh tučňáků se obvykle drží u pobřeží. Navíc si myslím, že by nebyl schopen přeplavat oceán," dodal.

Autor: ČTK Foto: archiv

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ