V Troji se začali klubat varani. Zoo neví, kdo je otcem mláďat

Relax
31. 7. 2012 09:53
Chov varanů je pýchou pražské zoo (ilustrační foto).
Chov varanů je pýchou pražské zoo (ilustrační foto).

V pražské zoo opustilo v úterý ráno skořápku první mládě z rekordní šesté snůšky samice varana komodského Aranky. Klubat se začalo v neděli večer, v líhni ještě na příchod na svět čeká sedm jeho sourozenců. Aranka se v době, kdy mohlo k oplození dojít, setkávala se samcem Leonardem. Zda je otcem mláďat on, nebo zda Aranka opět využila možnosti rozmnožení bez přispění samce, prokážou až genetické testy.

Minulá snůška vznikla bez samce, líhnutí mohou lidé sledovat na webu. Malým varanům trvá po naříznutí skořápky vaječným zubem do vylíhnutí obvykle kolem 24 hodin. První mládě z Arančiny šesté snůšky to zcela potvrzuje. "Po porušení skořápky mládě přeorganizovává systém dýchání, odpojuje vlásečnice, kterými dýchalo přes skořápku vejce, a pupeční šňůru a zatahuje žloutkový vak. Tento proces může trvat mnoho hodin. Samo opuštění vejce je pak otázkou vteřin," popsal příchod dráčků na svět kurátor plazů Zoo Praha Petr Velenský.

Varana komodského se v Zoo Praha podařilo poprvé rozmnožit v roce 2007. Od té doby Aranka snášela ještě šestkrát. Nikde jinde na světě s výjimkou Indonésie se přitom jediná samice nerozmnožila více než třikrát. Zoo Praha je tedy světovou varaní velmocí. Pokud se v pořádku vylíhne všech osm vajec, vyrovná Aranka rekord samice z washingtonské zoo, která v 90. letech přivedla na svět 45 mláďat.

Díky Arančině plodnosti mohla zoo letos na jaře zorganizovat velkou výměnu varanů se Spojenými státy a Kanadou. Za oceán putovalo deset Arančiných potomků z roku 2010, do Evropy za to přicestovali varani nepříbuzní s evropskými.

Součástí výměny bylo i obstarání samce pro nový pražský chov. S Arankou jako starší varankou už zoo pro rozmnožování nepočítá, partnera dostala její dcera Rancha. Protože je ale Rakastanovi jen rok, budou si muset oba na potomky počkat tři roky. V současné době obývá Rakastan prostorné terárium v chovném zázemí varanů komodských. Jeho budoucí partnerka Rancha je o rok starší. Věkový a velikostní rozdíl obou partnerů může podle chovatelů být výhodný při jejich prvním seznámení, k němuž by mohlo dojít za dva roky.

Varan komodský je největším ještěrem a největším jedovatým živočichem světa. Dorůstá do délky až tří metrů a může vážit až sto kilogramů. Jde o jediného ještěřího predátora. Loví velkou kořist jako jeleny či prasata a je schopen ulovit i člověka. Žije na ostrově Komodo a několika přilehlých ostrovech v Indonésii, a to v počtu přibližně 5000 posledních jedinců. Indonésie ho do okolních zemí vyváží pouze vzácně a jen jako oficiální státní dar.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ