Video: Kouřící šimpanz míří na odvykací kúru do Brazílie

Relax
11. 11. 2010 11:23
Šimpanz Omega míří na ozdravnou kúru z Bejrútu do Sao Paula.
Šimpanz Omega míří na ozdravnou kúru z Bejrútu do Sao Paula.

Zdá se, že šimpanzi jsou člověku blíž, než by se zdálo. Alespoň co se neřestí týká. Ke známým případům kouřících nebo pijících lidoopů nyní přibyl dvanáctiletý šimpanz Omega z libanonské zoo. Ten kvůli své závislosti putuje na "odvykací kúru" do Brazílie.

Po slavném kuřákovi Charliemu, který nedávno ve dvaapadesáti letech zemřel, a čínském šimpanzi Si-ku, který holdoval nikotinu i alkoholu, nyní zahraniční média píší o dalším slavném náruživém kuřákovi - dvanáctiletém opičákovi Omegovi. Poté co na jeho případ upozornili ochránci zvířecích práv, zamířil prý z Libanonu na odvykací kúru do Brazílie.

Opičák léta bavil návštěvníky zoo v Bejrútu. Stačilo mu prý přes mříže hodit zapálenou cigaretu a lidoop okamžitě začal bafat jako profesionální kavárenský povaleč. Ke své neřesti přišel na svém posledním působišti. Dříve než byl převezen do zoologické zahrady, patřil majitelům restaurace, kteří z něj udělali živou atrakci podniku. Opičák se v restauraci naučil kouřit cigarety i vodní dýmku.

Před deseti lety se dostal do zoo, kde žije v žalostných podmínkách: obývá zamřížovaný výběh o rozměrech 40 metrů čtverečních. Omega nikdy neměl možnost lézt v přírodě po stromech ani nepřišel do kontaktu s žádným jiným zvířetem svého druhu.

Na strasti šedesátikilového samce upozornili ochránci zvířat, kteří zorganizovali jeho evakuaci do brazilské rezervace. Omegův případ je prý první podobnou záchrannou akcí, Libanon je totiž podle řady médií zemí, kde prakticky žádná ochrana práv zvířat neexistuje.

Ochránci zvířat tlačí na libanonské zákonodárce, aby se připojili k Úmluvě o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy a přijali zákony, které by regulovaly dovoz primátů. Ilegální obchod se šimpanzi a jinými kriticky ohroženými druhy volně žijících živočichů totiž na Blízkém východě vzkvétá. Zvířata obchodovaná na černém trhu míří do soukromých zoo, hotelů a rezidencí, kde slouží k pobavení majitelů. Na životní podmínky, ve kterých žijí, se nikdo neptá. 

Podívejte se na video z bejrútské zoo:

Autor: - fra -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ