Zoologické zahrady vystupují proti cirkusu s delfíny

Relax
13. 12. 2012 12:32
Zákon na ochranu zvířat proti týrání zakazuje provozovat mobilní zařízení typů pojízdných zvěřinců, exotárií, terárií a akvárií (ilustrační foto).
Zákon na ochranu zvířat proti týrání zakazuje provozovat mobilní zařízení typů pojízdných zvěřinců, exotárií, terárií a akvárií (ilustrační foto).

Zástupcům zoologických zahrad se nelíbí cirkusové představení s delfíny, které se plánuje na jaro příštího roku do Prahy. Pořadatelé chtějí zvířata předvádět lidem v bazénech a také zájemcům umožnit s delfíny plavat. Unie českých a slovenských zoologických zahrad upozorňuje, že tuzemské zákony podobné zacházení s tímto druhem zvířat zakazují.

Tiskovou zprávu podepsali ředitelé zahrad v Praze, Liberci, Ostravě, Bratislavě a Zoo Ohrada v Hluboké nad Vltavou. Na internetu je také petice za zrušení vystoupení delfínů, ke čtvrtečnímu dopoledni ji podepsalo přes 700 lidí. Reakce organizátorů zatím není k dispozici.

Podle informací na internetu plánuje delfíny přivézt společnost Československé cirkusy a varieté. Uvádí, že jejich delfíni jsou již po několik generací vychováváni v zajetí, a tvrdí, že plaváním s delfíny se lidé mohou zbavit bolestí a traumat. Odkazují na systém asistované terapie, která byla vyvinuta v roce 1986 v bývalém Sovětském svazu na Krymu. "Hlavním očekávaným efektem je zlepšení celkové zdravotní kondice pacienta," uvádí se na webu. Plavání s delfíny má stát pro jednu osobu 1700 korun za sedm minut.

Unie zoologických zahrad je ideou představení a plavání s delfíny zaskočena. Připomíná, že pro tuto příležitost budou kytovci dopraveni letecky z Turecka, v Praze delfinárium zastoupí vyhřívané stany. Zákon na ochranu zvířat proti týrání zakazuje provozovat mobilní zařízení typů pojízdných zvěřinců, exotárií, terárií a akvárií, v nichž jsou jedinci volně žijících druhů umístěni převážně v prostoru dopravního prostředku, s výjimkou zvířat, se kterými je pracováno v manéži. "Delfínovití nesmí být chováni a využíváni k drezuře v mobilních zařízeních pro drezuru zvířat," stojí ve vyhlášce o drezuře. 

Místo tygrů kočky domácí

Unie ale upozorňuje i na etický problém - myšlenka kočovného delfinária je podle odborníků zneužitím volně žijících zvířat k výdělečným účelům, "což je v příkrém rozporu s filozofií chovu volně žijících zvířat v lidské péči zoologickými zahradami".

Unie uvádí, že při respektu k historické tradici cirkusového umění vítá trend, který cirkusy směřuje více na drezuru domácích zvířat a odklon od drezurování zvířat volně žijících. Podobným tlakem a proměnou chovatelských a expozičních podmínek procházejí podle unie i zoologické zahrady. "Plánované vystoupení kočovného delfinária proto vnímáme jako nešťastný krok opačným směrem," míní ředitelé zoologických zahrad.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ