Žraví králíci stojí Británii ročně miliardy

Relax
16. 12. 2010 10:32
Invazivní druhy stojí Británii spoustu peněz. Nejhorší jsou prý králíci (ilustrační foto).
Invazivní druhy stojí Británii spoustu peněz. Nejhorší jsou prý králíci (ilustrační foto).

Nepůvodní přírodní druhy, jako jsou veverky popelavé, norci nebo bolševník, způsobí britské přírodě a ekonomice každý rok škody za 1,7 miliardy liber (50 miliard korun). Nejhorší ze všech invazních druhů jsou však králíci, kteří mají na svědomí škody za 263 milionů liber (7,8 miliardy korun). Vyplývá to ze studie, kterou pro britské úřady vypracovala mezinárodní organizace pro zemědělství a životní prostředí CIBA.

Archeologické vykopávky ukázaly, že králíky do Británie dovezli už Římané, a nikoli Normané, jak se donedávna mělo za to. Nyní jich tu žije na 40 milionů, jsou oblíbeným námětem dětských knih a podle studie způsobují miliardové škody zemědělství a infrastruktuře.

Na druhém místě za králíky je s odstupem křídlatka japonská, která začala být vysazována v Británii v 19. století jako okrasná rostlina. Nyní však působí škody za 179 milionů liber za rok.

Ani potkani nedělají Britům radost.Do první dvacítky nejvíc škodlivých nepůvodních druhů se dostali i potkan, myš domácí, veverka popelavá, norek, bolševník velkolepý a rododendron. Zatímco některé jako veverky, rododendron nebo křídlatku japonskou Britové záměrně dovezli, další - například potkan - se dostali na ostrovy jako černí pasažéři na lodích.

Zpráva zdůrazňuje, že proti invazním druhům je potřeba zasahovat včas, než se rozšíří. Například veverku popelavou, která byla dovezena ze Severní Ameriky a prakticky vytlačila červeně zbarvenou veverku obecnou, již nebude zřejmě možné v Británii vymýtit, připouští zpráva. Program na její vymýcení by přišel nejméně na 850 milionů liber.

"Invazní nepůvodní druhy mají velký dopad na britskou ekonomiku a poškozují naši vlastní přírodu. Náklady na kontrolu těchto druhů porostou, pokud společnost nepodnikne kroky proti tomu, aby se zde uchytily a rozšířily," prohlásil náměstek ministryně pro životní prostředí Richard Benyon.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ