Hub v Česku od minulého týdne ubylo, neprospívá jim sucho a vysoké teploty. Slabě ještě na některých místech rostou hřibovité houby, holubinky nebo muchomůrky, ale nevypadají dobře, protože jsou poznamenané suchem. Dalšímu úbytku hub by mohly zabránit deště z poloviny tohoto týdne, řekl předseda České mykologické společnosti Jaroslav Landa.
"Houbám krátkodobě nevadí takovéhle výkyvy," řekl Landa, ale pokud suché a horké počasí trvá delší dobu, zaschne podhoubí, dodal. Slabý výskyt hub mykologové v uplynulém týdnu registrovali v části Vysočiny a jižních Čech, v Poohří a na Svitavsku. Středně houby rostou jen na východě Moravy, jinde je houbaři najdou jen náhodně nebo vůbec.
Z jedlých hub, které se ještě mohou nově objevit, Landa upozornil na letní druhy holubinek, například namodralou nebo mandlovou. "V těchto dnech se objevuje pečárka císařská, která je barevná, voňavá a chutná," doplnil.
Jak se bude houbám dařit v následujícím týdnu, bude podle Landy záležet na dešťových srážkách. Při teplotách kolem 40 stupňů Celsia, které meteorologové předpovídají na víkend, houby rostou jen tehdy, pokud mají zároveň i vláhu. Bez deště by se tak výskyt hub mohl ještě snížit, naopak pokud by se deště zopakovaly, mohlo by hub mírně přibýt.
Landa varoval, že rozlišovací znaky hub mohou být při suchu méně patrné, je tak větší nebezpečí záměny jedlé houby za jedovatou. "Rozdíl mezi šedivkou a muchomůrkou tygrovanou by mohl být ještě hůř poznatelný," řekl. Z nejedlých a jedovatých hub nyní rostou muchomůrky, hořké hřiby, čechratky nebo vláknice.