Jednou z nejlepších věcí, které dnes můžete udělat pro své zdraví, je pravidelná fyzická aktivita. Nejde ale o žádné sportovní výkony, k nakopnutí imunity stačí obyčejná rychlá chůze nebo jízda na koloběžce, která vám pomůže udržet správné tempo.
Snížení nemocnosti až o 45 procent
Z vědecké studie, která zkoumala krátkodobý i dlouhodobý vliv aerobního cvičení na imunitní systém, vyplývá, že pravidelný pohyb střední intenzity* prováděný 30-60 minut alespoň pět dní v týdnu dokázal u dospělých ve věku od 18 do 85 let snížit počet respiračních onemocnění, jejich závažnost i dobu léčby až o 45 % ve srovnání s neaktivními jedinci.
Studie, která sledovala přes jeden tisíc osob po dobu dvou měsíců, proběhla loni pod vedením profesora Davida Niemana z Appalachian State University.
Co se děje v těle, když se dáte do pohybu
Profesor David Nieman vysvětluje: "Bílé krvinky, jež se v době fyzického klidu nacházejí převážně v orgánech imunitního systému (brzlík, slezina, mízní uzliny), se se zvýšeným průtokem krve a lymfy vyplaví do těla ve větším množství. Zároveň se pohybují větší rychlostí, a tak se dříve dostanou k patogenům (virům, bakteriím, mikrobům apod.) na sliznicích, a okamžitě je usmrtí."
Zvýšená aktivita imunitního systému sice po třech hodinách odezní, ale pokud cvičení opakujete každý den, nedáte patogenům šanci rozmnožit se nad kritickou úroveň.
Při budování imunity je důležitá pravidelnost, proto si vyberte aktivitu, která vás bude bavit a ke které se budete rádi vracet.
Pozor na vysokou zátěž
Studie naopak ukázala, že vysoká fyzická zátěž bez adekvátního odpočinku a doplnění sacharidů dokáže imunitní odpověď výrazně snížit, a to až na několik dní. Během náročného cvičení trvajícího déle než 90 minut se totiž do těla začnou vylučovat stresové hormony, které potlačují imunitní reakci. Pokud navíc vynecháte jídlo, buňkám imunitního systému bude chybět energie pro jejich správnou funkci.
Venkovní aktivity jsou zdravější
Odborníci také doporučují, abyste před cvičením doma upřednostnili pohyb venku na čerstvém vzduchu. Ten totiž zvyšuje tvorbu hlenu, který funguje jako ochranný val proti vniknutí virů a dalších patogenů dál do těla. Naopak suchý teplý vzduch sliznice vysušuje, a tím snižuje jejich obrannou funkci.
Na intenzitě pohybu záleží. V tempu vás udrží koloběžka
Největší zdravotní přínos vám zajistí aerobní cvičení, při kterém dosáhnete cca 60 % vaší VO2max* nebo cca 60-70 % vaší maximální srdeční frekvence**.
*VO2Max udává maximální množství kyslíku, které tělo dokáže použít během fyzické aktivity. Jeho hodnotu dokážou orientačně změřit některé chytré sportovní hodinky.
**Tepovou frekvenci přibližně odhadnete, když od čísla 220 odečtete svůj věk. Šedesát procent z výsledku je pak kýžená tepová frekvence.
Pokud zrovna nejste nadšenci do chytrých sportovních hodinek či počítání, vězte, že tyto hodnoty jednoduše a bez hlídání dosáhnete například jízdou na koloběžce.
Během ní se navíc do pohybu zapojují svaly celého těla, a protože šetří klouby, je koloběh vhodný i pro lidi s nadváhou. Navíc jízda na koloběžce je opravdu zábavná, takže se k ní s vysokou pravděpodobností budete rádi vracet.
Nemáte čas sportovat? Jezděte na koloběžce do práce
Dobrým způsobem, jak ušetřit čas a dosáhnout kýžené pravidelnosti, je využít koloběžku jako dopravního prostředku na cestu do práce. Mrkněte třeba na nabídku koloběžek české značky Yedoo, která si získává stále více příznivců po celém světě. V jejím sortimentu najdete nejen obratné koloběžky do města, ale i pohodlné trekové na delší trasy. Záleží na vás, jakou si vyberete. Volbu vám usnadní: Průvodce výběrem koloběžky.
Shrnutí
Pravidelná fyzická aktivita, prováděná nejlépe venku na čerstvém vzduchu, je jedním z mnoha důležitých faktorů, který zlepšuje imunitní odpověď na patogeny, včetně obávaného viru způsobujícího onemocnění covid-19. Když k ní přidáte vyváženou stravu, dostatek spánku a nízkou úroveň mentálního stresu, máte v rukou účinné nástroje, s jejichž pomocí posílíte svoji celkovou odolnost.