Do pěti let má být 15 procent prodeje módy na internetu

Relax
24. 4. 2015 06:00
Češi se při oblékání nejčastěji inspirují nabídkou v kamenných prodejnách a poté v e-shopech (ilustrační foto).
Češi se při oblékání nejčastěji inspirují nabídkou v kamenných prodejnách a poté v e-shopech (ilustrační foto).

Podíl internetového prodeje na českém trhu s módou by se měl do roku 2020 zvýšit ze stávajících pěti na 15 procent. Ročně Češi za módu utratí 60 miliard korun. Uvedli to zástupci tuzemského internetového obchodu se značkovým oblečením Zoot. Ten v loňském roce zdvojnásobil obrat na 200 milionů korun a nabízel přes 250 značek.

Z průzkumu, který provedl Zoot s agenturou Perfect Crowd, vyplynulo, že Češi si nejvíce libují v tričkách, džínech a mikinách. Do první desítky nejoblíbenějších kusů oblečení se dostaly také tepláky, které nosí sedm procent lidí. Naopak sukně a obleky preferují jen čtyři procenta populace.

V průměrném českém dámském šatníku je 31 svršků, devatery kalhoty, sedm šatů, sedm kabelek, troje tenisky a čtvery boty na podpatku. Pánský šatník čítá v průměru 24 svršků, sedmery kalhoty a osm párů bot. Ačkoliv mají muži proti ženám přirozeně méně oblečení, jsou například za ponožky nebo spodní prádlo ochotni vydat víc peněz.

Češi se při oblékání nejčastěji inspirují nabídkou v kamenných prodejnách a poté v e-shopech. Dále je inspirují náhodní lidé na veřejnosti a kamarádi nebo kolegové v práci. Třetina lidí chodí do obchodů především nakoupit, třetinu přiláká vystavené zboží a třetina se chodí inspirovat.

V porovnání se Slováky vydávají Češi za oblečení asi poloviční částku. Například za podprsenku je víc než 500 korun ochotno zaplatit 59 procent Slovenek, ale jen 37 procent Češek. Za ponožky je měsíčně připraveno utratit nejméně stokorunu 79 procent Slovenek a jen 21 procent Češek. Částku mezi pěti set a tisícem Kč za spontánní nákup utratí 27 procent Čechů a třetina Slováků. Neplánovaný nákup oblečení za tisíc až 1500 korun uskuteční jen šest procent Čechů a 27 procent Slováků.

Přibližně v 60 procentech domácností se oblečení stále dědí, a to především pro domácí nošení či domácí práce. Pouze každá osmá domácnosti si předává oblečení i pro nošení na veřejnosti.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ