Guru ruské haute couture Slava Zajcev slaví osmdesátiny

Relax
2. 3. 2018 06:00
Módní návrhář Slava Zajcev.
Módní návrhář Slava Zajcev.

Ve světě jej proslavily šaty se zářivými motivy tradičních ruských šátků. Klasik ruské módy Slava Zajcev kromě návrhářství též maluje a píše verše. Je světově uznávanou osobností módního průmyslu a ve své tvorbě využívá i moderní technologie. V pátek oslaví osmdesátiny.

Zajcevovo jméno je v ruském módním designu pojmem. Sám tvrdí, že bojuje proti všední šedi v módě. Vyrábí pouze několik kusů od jednoho návrhu. Všechny modely jsou šité ručně, šicími stroji se upravují až na závěr. Vytvořil také kostýmy pro více než dvě desítky divadelních her a filmů. Za svůj život navrhl víc jak tisíc modelů.

V kolekcích "sovětského Christiana Diora" se často objevují prvky ruských krojů. Jeho modely jsou plné detailů, barev a odkazů na ruskou historii. Milovníky módy před časem šokoval, když na molo vyvedl modelky obuté do plstěných bot známých jako "válenky".

Rodák z Ivanova Zajcev pochází ze skromných poměrů: "Když jsem byl malý, naučila mě matka vyšívat, abych se netoulal bezcílně po ulicích. Po večerech jsme s kamarády trhali květiny na Leninově třídě, abychom je kreslili a pak vyšívali. Tak jsem vstoupil do světa umění," svěřil se jednou. Nejprve studoval střední technickou školu se zaměřením na chemii, pak vstoupil na Textilní institut v Moskvě.

Módní show ruského návrháře.

V Moskvě později založil Dům módy, oblékal i sportovce na olympiádu a navrhl uniformy pro ruské milice. Ty se však prý realizovaly pouze částečně.

V roce 1962 mu sovětské úřady zakázaly jeho první kolekci pracovního oblečení pro dělnice se sukněmi inspirovanými květinovými motivy tradičních ruských šátků a s pestrobarevnou obuví. "Barvy byly příliš živé a kontrastovaly se všední šedí, kdy se nikdo nesměl lišit od ostatních," říká.

Kolekce nicméně vzbudila zájem západních médií. V roce 1963 Paris Match jako první časopis na Západě představil Zajceva jako průkopníka sovětské módy. Kvůli jeho kontaktům se západními návrháři ho ale sledovala KGB a nesměl opustit zemi. Jeho první kolekce cestovaly do zahraničí samy.

Česko bylo jedinou zemí, kam mohl jezdit. V roce 1976 vystavoval návrhy bižuterie v Jablonci nad Nisou, Brně a Karlových Varech, na jaře roku 2003 se do Čech vrátil slavnou přehlídkou divadla-módy.

Mezi jeho nejznámější kolekce patří 1000 let pádu Rusi, Agónie perestrojky ze sezóny 1990-1991, Tisící výročí ruského baptismu a Nostalgie krásy. Navrhoval též pro bývalou ženu současného ruského prezidenta Vladimira Putina Ljudmilu.

"Jsem umělec v duši," říká o sobě Zajcev, který vydal dvě knihy o módě a je i úspěšným malířem (některá jeho díla má ve sbírkách Treťjakovská galerie v Moskvě) a píše verše. Jeho jediný syn Igor pracuje jako šéfdesignér moskevského Domu módy.

Francouzská firma L'Oréal už léta úspěšně prodává Zajcevův parfém Marusja: "V té vůni je nějaké kouzlo. Je v něm moje láska k Rusku a vzpomínka na maminku. Moje maminka se jmenovala Marusja."

Poslední romantik století, jak sám sebe nazývá, i ve svém věku prý nespí více než pět hodin denně. Nové ornamenty pro své látky vytváří s použitím moderních technologií. Vloni v listopadu představil v Moskvě kolekci pro letošní jaro a léto, kde použil sofistikované technologie numerického tisku textilu, aby vyrobil látky inspirované šátky z městečka Pavlovskij Posad východně od Moskvy.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Dospiva Jakub,Koller Jan

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ