Vůz Jamese Bonda se prodal za 6,4 milionu dolarů

Relax
16. 8. 2019 17:18
Vůz Jamese Bonda Aston Martin DB5.
Vůz Jamese Bonda Aston Martin DB5.

Jeden z nejslavnějších filmových automobilů všech dob, Aston Martin DB5 agenta 007 Jamese Bonda, byl prodán v aukci na automobilovém týdnu v kalifornském Pebble Beach za 6,4 milionu dolarů (148,7 milionu korun). Jde o jeden ze tří zbývajících vozů, které si společnost Eon Productions objednala pro první filmy s Bondem. Vybaven je všemi smyšlenými specifikacemi Branch M16Q. Neznámému kupci ho prodala aukční firma RM Sotheby's.

Přímo tento exemplář si však ve filmech s agentem 007 nezahrál, užíván byl jen při propagaci snímku Thunderball z roku 1965 a má všechny vymoženosti slavného vozu z filmu Goldfinger natočeného o rok dříve.

Světle šedý automobil je například vybaven kulomety, neprůstřelnými skly nebo vystřelovacím sedadlem spolujezdce. Má také telefon v bočních dveřích řidiče a skrytý prostor pro uložení zbraní.

Nejprve ho koupil britský sběratel lord Anthony Bamford, později přešel do rukou muzea Smokey Mountain Car Museum v Tennessee, kde bylo vystaveno 35 let, napsal zpravodajský server CNBC.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/AP/Francois Mori

Další čtení

edna ze dvou ledních medvědic v zázemí brněnské zoo, kam 18. července 2025 přicestovaly z Německa.

Dvě lední medvědice už jsou v Brně, mají za sebou 11 hodin cesty z Německa

Relax
18. 7. 2025

Mladíci z Pardubic dojeli na západ Francie ve starých feliciích

Relax
16. 7. 2025
Otevření zrekonstruovaného pavilonu Malá Amazonie.

Po opravách za miliony v Ostravě znovu otevřel pavilon Malá Amazonie

Relax
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ