Mezinárodní vědecký tým zveřejnil výsledky deset let trvajícího průzkumu oceánů. A zjistil, že plné tři čtvrtiny mořských organismů ještě člověk nikdy nespatřil. Záhadologové a kryptozoologové, kteří se zabývají tvory, o nichž neexistují nezvratné důkazy, pak ihned přispěchali s ujištěním, že dosud neobjevení tvorové - potomci pravěkých zvířat, obří ještěři, zabijáčtí červi a jiné obludy - se jistojistě skrývají i v pouštích, pralesích, na dně jezer nebo v obtížně dostupných horách.
Zprávy o nich se šíří mezi lidmi od nepaměti, děsí a přitahují zároveň. Oficiální věda je k nim skeptická, ale jde opravdu jen o legendy? Kryptozoologové argumentují, že třeba v tropických pralesích Bornea bylo za poslední tři roky popsáno 123 nových druhů zvířat. V roce 2008 tu například našli sedmicentimetrovou žábu s plochou hlavou, která nemá plíce a dýchá kůží, nebo strašilku Phobaeticus chani, jež je pro své tělo dlouhé 36 cm (bez tykadel) považována za nejdelší hmyz na světě.
Ročenka Cryptozoology z roku 1986 uvádí zhruba 137 zvířat, která lze považovat za vědě neznámá - figurují tu obří kytovci, gigantičtí mořští hadi a chobotnice, pochopitelně známá nestvůra z jezera Loch Ness, dlouhokrcí dinosauři, opolidé podobní neandrtálcům a všemožní hominidi (primáti nejpodobnější člověku), obrovské kočkovité šelmy či létající ptakoještěři. Velká část však zřejmě bude jen výplodem bujné fantazie, smyslovým klamem či nepřesným pozorováním.
Kteří tvorové jsou tedy centrem pozornosti kryptozoologů dnes?
* Opičí muž či yeti: Vesničané z Malajsie tvrdí, že zhruba tři metry vysokého tvora viděli. "Mohl by to být druh, který se vyvinul přímo z vývojového stupně homo erectus (člověka vzpřímeného) v posledních několika tisících letech," uvedl člen přírodovědecké společnosti Vincent Chow... Mnohem intenzivněji se však pátrá po legendárním yetim, záhadném opočlověku, který údajně žije hlavně v Himálaji. Téměř 2,5 metru vysoký chlupatý tvor je podobný pravěkému člověku. Podle kryptozoologů by mohlo jít o neandrtálce, který v původní formě přežívá dodnes v horách.
* Obří lidoop: Domorodci z afrického Konga tvrdí, že gigantický šimpanz je až tři metry vysoký a váží kolem 190 kg. Má veliké tesáky a živí se hlavně lvy. A nizozemský dobrodruh Cleve Hicks prý nedávno jeden druh obřího lidoopa opravdu objevil. Není sice tak strašlivý, ale i tak je nesrovnatelně větší než ostatní šimpanzi. Hicks údajně viděl, jak si tlupa neznámých primátů pochutnávala na čerstvém lvím mase. "Na rozdíl od ostatních primátů se nás vůbec nebáli. A vypadali jako vycvičené speciální jednotky. Potichu se k nám blížili, zatímco jiné opice křičí, aby zastrašily protivníka. Když si nás prohlédli, tiše zmizeli zpět v džungli," tvrdí Hicks. Mimochodem - před 300 tisíci lety žil podle vědců v oblasti Indie a Číny primát Gigantopithecus, který údajně měřil až 3,5 metru a vážil téměř 550 kg...
* Kongamato. Podivuhodný ještěr, který prý žije v močálech na hranici africké Angoly, Namibie a Konga, má mít rudou kůži, dlouhý ocas, zobákovitou tlamu s ostrými zuby a velká netopýří křídla s rozpětím kolem dvou metrů. Hlava je kostnatá a připomíná lebku. Podobá se létajícímu prehistorickému ještěrovi Dimorphodon macronyx.
* Žralok Niuhi. Obří žralok se údajně vyskytuje u Havaje. Dorůstá prý délky až 20 metrů, váží až 40 tun a zuby má dlouhé až 17 cm. Podle záhadologů by mohlo jít o potomka žraloka Carcharocles megalodon (vymřel před 1,6 milionu let), který se živil velrybami.
* Olgoj chorchoj. Žije prý v poušti Gobi, vypadá jako červ, podle mongolských pastevců měří až 20 metrů. V zubech má jed. Žije v podzemí, a když vycítí kořist, nečekaně se vynoří z písku a oběť zaživa spolkne. Někteří pastevci tvrdí, že dokáže zabíjet i na dálku. Kryptozoologové spekulují o schopnosti zasáhnout oběť na několik metrů prudkým jedem nebo elektrickým výbojem.
Více o tématu a příběhy záhadologů si přečtěte v časopisu Instinkt, který vyšel ve čtvrtek 7. října 2010.