Archeologové zkoumají nejstarší historii Pardubic

Relax
24. 6. 2016 06:00
Archeologové objevili pernštejnské opevnění, keramické fragmenty i zbytky renesančních kamen.
Archeologové objevili pernštejnské opevnění, keramické fragmenty i zbytky renesančních kamen.

Archeologické nálezy ze tří historických domů na Příhrádku v Pardubicích doplní informace o životě obyvatel města ve 14. a 15. století. Archeologové tam tento týden objevili pernštejnské opevnění, keramické fragmenty nádob i renesanční kamna.

Za několik posledních let se archeologům podařilo objevit část trasy opevnění z 15. století. Tvoří ho velký příkop, čtyři metry hluboký a 12 metrů široký. Zeď vedla mezi dnešní budovou Komerční banky a zvonicí, další části hradeb archeologové objevili na Pernštýnském náměstí v domě č.p. 63 a nyní i na Příhrádku.

Domy na Příhrádku pochází z první čtvrtiny 16. století."Nejdřív vznikl příkop, který Pernštejnové zasypali a do něj zasadili hradbu," řekl Zavoral.

Radost má tým archeologů také z částí renesančních kachlových kamen. Nejspíš mají na sobě slídnatý nátěr, což byla náhrada dražší glazury. Po složení keramických zlomků patrně odhalí heraldické či náboženské motivy, řekl řekl archeolog Východočeského muzea Tomáš Zavoral.

Kromě běžné lacinější keramiky, kterou lidé používali denně, našli archeologové importované džbánky z Porýní, na tehdejší dobu honosné zboží z kvalitní kameniny a s pěkným glazováním.

Domy pocházejí z první čtvrtiny 16. století. Sondy objevily i základy domů z 15. století. Archeology čeká další zkoumání, zda nalezené základy budov byly dílny nebo obytné domy.

Radost mají archeologové i z částí renesančních kachlových kamen.

"Naše sondy jsou hluboké až tři metry. Nestarší nálezy datujeme do konce 14. století. To je období, o kterém písemné zprávy mlčí. Ještě nevíme, zda šlo o materiál, který byl dovezený jako zavážka z jiného místa," řekl Zavoral.

Domy s popisnými čísly 6, 7 a 8 získal před časem kraj od památkářů. S pomocí evropských dotací tam chce po rekonstrukci zřídit komunitní centrum krajské knihovny, které mimo jiné připomene tiskařskou rodinu Vokolkových.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Vostárek Josef

Další čtení

Kateřina Adamcová: Umění spojit estetiku se zdravím a přirozenou krásou

Relax
2. 7. 2025
1/2025 INTERVIEW

Léto plné radosti

Relax
6. 6. 2025

Soutěž o svíticí létající talíř od Albi

Relax
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ