Nerovnost příjmů mezi pohlavími, v níž jsou znevýhodněny ženy, se táhne od samého dětství, ukázal nejnovější sociální průzkum v Británii. Dívky tam totiž berou nižší kapesné než chlapci, upozornila stanice BBC.
Studie, kterou provedla společnost Childwise u zhruba 2000 dětí, ukázala, že zatímco dívky ve věku od pěti do 16 let dostávají týdně v průměru 8,5 libry (zhruba 270 korun), chlapci jsou na tom o více než dvě libry lépe: berou 10,7 libry (340 korun). S rostoucím věkem se navíc nůžky mezi pohlavími rozevírají: ve věku od 11 do 16 let je průměrná týdenní apanáž u chlapců 17,8 libry (560 korun), což je dokonce o více než pět liber (160 korun) vyšší suma než u dívek.
Podle vedoucí výzkumu Jenny Ehrenové zjištěná data ukazují, že nerovnováha mezi pohlavími vzniká už v raném věku v rámci rodinné výchovy. Navíc pokud děti žádné kapesné nedostávají, stává se častěji, že jde o dívky, kterým je tento rozdíl kompenzován tím, že jim rodiče častěji zboží rovnou kupují sami, a to ať již jde o oblečení nebo obuv, nebo drobnosti jako jsou šminky či jiná kosmetika.
Podle Ehrenové jsou tím ale dívky po výchovné stránce znevýhodněny, protože se v nich pěstuje finanční závislost na jiných, zatímco naopak u chlapců se vyvíjí větší finanční samostatnost.
V České republice je kapesné vzhledem k nižší kupní síle obyvatelstva podstatně nižší. Podle průzkumu z roku 2015 průměrná výše kapesného českých středoškoláků byla 654 korun, ale měsíčně.