Chrast na Chrudimsku obnovuje zahradu u barokního zámku

Relax
21. 10. 2017 12:25
Zámecká zahrada v Chrastu.
Zámecká zahrada v Chrastu.

Chrast na Chrudimsku postupně obnovuje zahradu u barokního zámku. Zůstala z ní zachovaná přední část, takzvaný parter, s květinami a keři. V listopadu opět vznikne na původním místě v zadní části štěpnice z krajových odrůd ovocných stromů. Zahrada se tak vrací k podobě, kterou navrhl počátkem 20. století architekt František Thomayer, řekl Michal Voráč z městského úřadu.

"V zadní části jsou dvě velké plochy, které nejsou využívané, jen se na nich seká tráva. Vysadíme na nich celkem 36 stromů, víc se jich tam nevejde, neboť jsme zvolili vysokokmeny, které musí být dál od sebe. Kdysi bylo stromů více, ale to byly zákrsky a polokmeny," uvedl Voráč.

Návrh výsadby zohledňuje historicky doložený výskyt původních krajových odrůd v okolí Chrasti, spolupracoval na něm i Národní památkový ústav. Ve štěpnici budou růst jabloně, hrušně a třešně.

Kvůli snížení nákladů se radnice spojila s organizací Sázíme stromy. Ta s pomocí sponzora pořídila sazenice stromů a poskytne nářadí, místní lidé budou moci 4. listopadu pomoci s výsadbou.

Původně renesanční zámek postavili mezi lety 1579 a 1605 Albrecht Slavata z Chlumu a po něm Markéta Berková rozená Trčková. Od roku 1664 sloužil jako letní rezidence královéhradeckých biskupů, v letech 1721 až 1731 a kolem roku 1742 byl přestavěn v barokním slohu a doplněn dalšími křídly. Nyní patří městu Chrast a je v něm městský úřad a muzeum.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Vostárek Josef

Další čtení

ilustrační foto

Jihlavská zoo má opět žirafu a ještě čeká další dvě, výběh byl prázdný týden

Relax
10. 7. 2025

Anna Hanuš Kuchařová: Někdy cítím skoro až stav beztíže

Relax
11. 7. 2025
3/2025 INTERVIEW

Nové vydání časopisu Instinkt č. 8/2025: Nejnovější rozhovory, příběhy a témata čekají na vás

Relax
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ