Česká republika poprvé poslala do světové genové banky na Špicberkách 800 vzorků různých druhů semen zemědělských plodin. Šlo například o obiloviny či pícniny. Genetické zdroje rostlin čítají v Česku na 52 tisíc položek, z toho je 1173 užitkových a jejich planých příbuzných druhů.
"Zachování široké rozmanitosti genů zemědělských plodin je klíčové pro řešení řady problémů, jako například růstu světové populace a jejích nároků na potraviny a suroviny, vytváření nových požadavků na zvyšování zemědělské produkce a její kvalitu a podobně," uvedl ministr zemědělství Marian Jurečka.
ČR zaslala například pšenici setou, pšenici jednozrnku a dvouzrnku, 15 druhů mnohoštětu, což je příbuzný planý druh pšenice, oves setý, žito seté či ječmen setý. Dále také asi 30 druhů travin, pícniny, olejniny, zeleninu a aromatické a léčivé rostliny.
Na Špicberkách je po šesti letech provozu uloženo 800 tisíc vzorků semen, celková kapacita činí 4,5 milionu vzorků. Semena jsou skladována v pískovcové skále v bývalém dole. Jeho stálá teplota je minus osm stupňů Celsia, genová banka je dochlazována na minus 18 stupňů.
ČR poprvé poslala semena do světové genové banky
Relax
17. 9. 2015 18:42
ČR zaslala do genové banky například pšenici, oves, žito či několik druhů travin a zeleniny.
Autor: ČTK Foto: ČTK