Třetí ročník Dne židovských památek, kdy se budou moci lidé přijít podívat do více než pěti desítek synagog či židovských hřbitovů, se uskuteční v neděli 11. srpna. Zájemci budou moci zdarma navštívit památky, které nejsou volně přístupné nebo prošly v posledních letech rekonstrukcí. Novinkou letošního ročníku je oblast Šumavy a Českého lesa.
Tam budou přístupné hřbitovy v Puclici, Paceřicích a Nýrsku, Muzeum Šimona Adlera v Dobré Vodě nebo Horská synagoga v Hartmanicích. Podrobnosti jsou na webu www.denzidovskychpamatek.cz nebo ve stejnojmenné aplikaci pro mobilní telefony.
"Den židovských památek letos připadá na svátek Tiš'a be-av, při kterém si židé připomínají zničení jeruzalémského chrámu. A je tak symbolické, že právě v tento den návštěvníci uvidí, jak bohaté kulturní dědictví židovské památky představují a jaké jsou snahy o jeho záchranu," uvedl Pavel Veselý, hlavní koordinátor akce.
Jeruzalémský chrám, posvátné místo izraelského lidu, byl podle tradice zbudován králem Šalamounem v 10. století před naším letopočtem. Po 400 letech byl vypálen babylónským vojskem při dobytí Jeruzaléma. Po sedmi desítkách let byl postaven znovu. Druhý chrám stál do 10. srpna 70, kdy byl vypálen římským vojskem. Už nikdy nebyl obnoven, židé věří, že ho obnoví Mesiáš, jehož příchod očekávají.
Tiš'a be-av je postní den a jeden z nejsmutnějších dnů židovských dějin, připadají na něj ještě další tragické události. Podle tradice právě v tento den odmítli Izraelité vstoupit do Kanaánu a byli potrestáni čtyřicetiletým putováním na poušti. V novodobých dějinách mimo jiné v předvečer Tiš'a be-av roku 1942 začali být Židé z varšavského ghetta převáženi do koncentračních táborů.
Záměrem Dne židovských památek je zpřístupnit a zviditelnit několik desítek památek, synagog a hřbitovů v regionech po celé zemi. Z památek pražského židovského města je součástí projektu pouze Jeruzalémská synagoga, na jejímž balkoně jsou dvě stálé expozice podrobně se zabývající právě péčí o židovské památky.
Většina židovských obcí na území dnešní České republiky zanikla kvůli holokaustu a také v důsledku poválečných emigračních vln. Synagogy a židovské hřbitovy byly opuštěny a chátraly. Během druhé světové války bylo nacisty vypáleno a zbořeno nebo v závěrečných bojích zničeno na 70 synagog. Dalších 105 synagog bylo zbořeno během čtyřicetiletí komunistického režimu. Do dnešní doby se tak dochovalo jen kolem 200 synagog a 370 židovských hřbitovů. Tyto památky jsou ve vlastnictví některé z deseti židovských obcí nebo Federace židovských obcí v ČR, ale také ve vlastnictví měst, různých církví i soukromých majitelů.
Židovské obci v Praze patří 30 synagog a 175 hřbitovů na území někdejšího Středočeského, Východočeského a Jihočeského kraje.