Diváci na Chlumu sledovali poslední útok Rakušanů na Prusy

Relax
30. 6. 2019 09:00
Diváci na Chlumu sledovali poslední útok Rakušanů na Prusy.
Diváci na Chlumu sledovali poslední útok Rakušanů na Prusy.

Na 400 příznivců vojenské historie z Česka i zahraničí v sobotu po 153 letech zopakovalo bitvu na Chlumu u Hradce Králové. Letošní bitevní scéna nazvaná Poslední útok vznikla na motivy skutečných historických událostí z bitvy. Představovala útok záloh, které poslal velitel rakouských vojsk Ludwig von Bedenek proti návrší u Chlumu, které už bylo dobyto Prusy, řekl ředitel projektu Königgrätz 1866 Radek Balcárek.

"Dva rakouské armádní sbory zaútočily neúspěšně na Chlum, z toho pak vznikl takzvaný Úvoz mrtvých," uvedl Balcárek. Po tomto posledním pokusu o zvrat v bitvě musela rakouská vojska ustoupit.

Asi dvacet tisíc pěšáků podpořených dělostřelectvem postupovalo v roce 1866 také hlubokým úvozem od Rozběřic k Chlumu. Prusové je však zasypali střelami svých rychlejších pušek zadovek ze tří stran. Za dvacet minut boje zahynulo údajně 6600 rakouských vojáků. Úvozovou cestu místní lidé později nazvali Úvozem mrtvých. V některých místech mrtvoly zcela zaplnily několik metrů širokou cestu a traduje se, že krev tu tekla proudem.

V čele rakouských jednotek jel dnes na koni herec Václav Vydra. Představoval generála Ferdinanda Poschachera, který při útoku padl a byl pohřben u kostela na Chlumu.

Do celé bitvy se v sobotu zapojilo i 40 koní a 20 historických kanónů. Návštěvníci viděli ukázky střetů jezdectva, bodákové útoky pěchoty, dělostřelectvo a bohaté pyrotechnické efekty. Prohlédnout si mohli i dobové polní ležení.

Boj mezi pruskými a rakouskými vojsky na vyvýšenině Chlum na začátku července 1866 byl jednou z největších bitev 19. století v Evropě. Boje vyvrcholily 3. července 1866, kdy se v jediném dni střetlo 436 tisíc vojáků a po krvavém boji zůstalo na 16 tisíc mrtvých a pohřešovaných. Rakouské jednotky bitvu prohrály a habsburský trůn nakonec musel přijmout pruské podmínky příměří.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Vostárek Josef

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ