V Olomouci se téměř po 70 letech setkal vojenský letec z dob počátku izraelského státu Hugo Marom se svým olomouckým leteckým instruktorem, majorem Aloisem Mutňanským. Dojemné setkání devadesátiletých mužů, které pojil po druhé světové válce letecký výcvik v Neředíně, se odehrálo v jednom z olomouckých domovů důchodců, kde major Mutňanský žije. Brněnský rodák Hugo Marom je jedním z dětí zachráněných Nicholasem Wintonem. V Olomouci bude v pátek hlavní osobností besedy při festivalu Dnů židovské kultury.
Hugo Marom pochází ze starobylého rodu Meislů. Jako jedno z Wintonových dětí odcestoval v červenci 1939 do Anglie. Po válce se vrátil do Československa, kde odmaturoval. V roce 1948 se přihlásil jako dobrovolník do izraelské armády a v Olomouci absolvoval výcvik izraelského letectva. Instruktorem budoucího pilota byl nyní pětadevadesátiletý Alois Mutňanský. "Můj celý život byl založen na tomto výcviku, na Olomouci, na tomto kurzu. Díky instruktorům se mi narýsoval celý život, nic jiného jsem nedělal," řekl izraelský veterán s českými kořeny.
Letci se spolu potkali po 68 letech. Zavzpomínali na období výcviku, ale i na své kolegy. K osvěžení paměti jim posloužily snímky z tehdejší doby. "Naposledy jsme se potkali v roce 1948. Poslední let byl v listopadu, to jsi byl rotmistr a já vojínem," uvedl sedmaosmdesátiletý Marom, který se po letech se svým o osm let starším instruktorem přivítal slovy, že se vůbec nezměnil.
Oba muži také srovnávali, kolik hodin od té doby každý nalétal. Hugo Marom jich napočítal dohromady 22 tisíc. "Já to ani nedokážu spočítat, mám popsané tři deníky," podotkl Mutňanský, který je nejstarším členem olomouckého Svazu letců.
Marom v roce 1949 odešel do své nové vlasti, kde se jako stíhací pilot účastnil izraelsko-arabských válek. V 60. let odešel do civilu a později založil firmu na stavbu a projektování letišť. "Dokončil jsem leteckého inženýra, dodnes plánuji letiště a ještě stále létám jako privátní pilot pro malá letadla," řekl dnes novinářům Marom.
Hugo Marom, který žije v Tel Avivu, přijel do Olomouce na festival Dnů židovské kultury, který začal v pondělí a potrvá do 27. září na třech místech Muzea umění. Kromě něj na přehlídku dorazily i další zajímavé osobnosti včetně izraelské politoložky a poslankyně izraelského parlamentu Alizy Lavieové. Festival loni přilákal téměř 1500 návštěvníků.