Dronfest v Plzni láká na přednášky i závody

Relax
27. 5. 2019 17:37
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

V Plzni bude 1. a 2. června čtvrtý ročník jednoho z největších festivalů na světě věnovaných dronům a bezpilotnímu létání. Dronfest nabídne přednášky o využití dronů, veletrh dronů i jejich závody. Loni na dvoudenní Dronfest přišlo osm tisíc lidí. Zájem o akci stále roste, řekl novinářům Tomáš Cholínský z pořádající městské organizace Správa informačních technologií (SIT) města Plzně. Vstup je zdarma.

Letošní Dronfest připravil několik novinek. Oproti předchozím ročníkům se přesune z původního místa DEPO2015 do vedlejšího, nově zrekonstruovaného městského technologického parku v Cukrovarské ulici. Tam je jediná městská aréna v ČR pro takzvané FPV létání (first person view), kdy závodníci soutěží s brýlemi, v nichž vidí projekci z kamery umístěné na dronu. Závodů se zúčastní 30 pilotů ve věku od školáků po dospělé. Vedle závodní FPV arény bude velkoplošná obrazovka, jež bude snímat obraz přímo z dronu. "Jde o zajímavou podívanou hned z několika důvodů - pro představu, tyto malé stroje dokážou létat rychlostí až 160 kilometrů za hodinu, i když jen velmi krátkou dobu. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet létání s malými drony Tiny Whoops," doplnil Cholinský.

Přednášky se letos zaměří výrazněji na téma cestování. O využití dronů při cestování a focení promluví například Vojtěch Duchoslav, který dronem zachytil expedici žlutého trabantu kolem světa, nebo duo JUMP N Travel, které kombinuje parkour a cestování, řekl ředitel SIT Luděk Šantora. Na veletrhu uvidí zájemci běžné i méně časté typy dronů, přiveze je ukázat přes 30 vystavovatelů. Jako součást doprovodného programu bude otevřené Centrum robotiky, dopravní hřiště, virtuální realita a další.

"Na Dronfestu představujeme zábavnou formou moderní technologie, jež jsou atraktivní na pohled, ale hlavně nacházejí uplatnění v nejrůznějších oblastech - ať už jde o zemědělství, využití pro integrovaný záchranný systém, monitoring vodních ploch, lesních porostů, termovizi a s tím spojenou úsporu energií. Například v rámci spolupráce s integrovaným záchranným systémem se Plzeň může pyšnit skvělými výsledky, jež oceňují i v zahraničí," řekl primátor Martin Baxa (ODS).

Plzeň je v oblasti bezpilotního létání lídr v Česku. SIT má flotilu nejrůznějších dronů a připravuje nové aplikace a jejich využití. Odborníci ze SIT například testují ve spolupráci s hasiči umísťování čidel, které z dronů detekují škodlivé plyny uniklé do ovzduší. Už dříve specialisté ze SIT navrhli aplikaci pro testování stavebního stavu mostů s pomocí dronů. Díky snímání záznamu z dronu, který podrobně zmapuje konstrukci mostu, je možné v aplikaci vytvořit digitální kopii mostu. Systém už podle Šantory použilo například Ředitelství silnic a dálnic.

Autor: ČTK Foto: , pixabay.com/Pexels

Další čtení

Otevření zrekonstruovaného pavilonu Malá Amazonie.

Po opravách za miliony v Ostravě znovu otevřel pavilon Malá Amazonie

Relax
15. 7. 2025
Hodonín - Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět kusů, na začátku července přišlo na svět hříbě. Osmnáctiletá kobyla si jej stále hlídá.

Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět

Relax
13. 7. 2025
Slavnostní představení nového druhu klatovských karafiátů, 13. července 2025, Klatovy. Zahrada klatovského klubu pěstitelů karafiátů, kde lze zakoupit různé odrůdy.

Pěstitelé ukázali nový, 60. druh klatovských karafiátů, pěstují je už 212 let

Relax
13. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ