V Plzni bude 1. a 2. června čtvrtý ročník jednoho z největších festivalů na světě věnovaných dronům a bezpilotnímu létání. Dronfest nabídne přednášky o využití dronů, veletrh dronů i jejich závody. Loni na dvoudenní Dronfest přišlo osm tisíc lidí. Zájem o akci stále roste, řekl novinářům Tomáš Cholínský z pořádající městské organizace Správa informačních technologií (SIT) města Plzně. Vstup je zdarma.
Letošní Dronfest připravil několik novinek. Oproti předchozím ročníkům se přesune z původního místa DEPO2015 do vedlejšího, nově zrekonstruovaného městského technologického parku v Cukrovarské ulici. Tam je jediná městská aréna v ČR pro takzvané FPV létání (first person view), kdy závodníci soutěží s brýlemi, v nichž vidí projekci z kamery umístěné na dronu. Závodů se zúčastní 30 pilotů ve věku od školáků po dospělé. Vedle závodní FPV arény bude velkoplošná obrazovka, jež bude snímat obraz přímo z dronu. "Jde o zajímavou podívanou hned z několika důvodů - pro představu, tyto malé stroje dokážou létat rychlostí až 160 kilometrů za hodinu, i když jen velmi krátkou dobu. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet létání s malými drony Tiny Whoops," doplnil Cholinský.
Přednášky se letos zaměří výrazněji na téma cestování. O využití dronů při cestování a focení promluví například Vojtěch Duchoslav, který dronem zachytil expedici žlutého trabantu kolem světa, nebo duo JUMP N Travel, které kombinuje parkour a cestování, řekl ředitel SIT Luděk Šantora. Na veletrhu uvidí zájemci běžné i méně časté typy dronů, přiveze je ukázat přes 30 vystavovatelů. Jako součást doprovodného programu bude otevřené Centrum robotiky, dopravní hřiště, virtuální realita a další.
"Na Dronfestu představujeme zábavnou formou moderní technologie, jež jsou atraktivní na pohled, ale hlavně nacházejí uplatnění v nejrůznějších oblastech - ať už jde o zemědělství, využití pro integrovaný záchranný systém, monitoring vodních ploch, lesních porostů, termovizi a s tím spojenou úsporu energií. Například v rámci spolupráce s integrovaným záchranným systémem se Plzeň může pyšnit skvělými výsledky, jež oceňují i v zahraničí," řekl primátor Martin Baxa (ODS).
Plzeň je v oblasti bezpilotního létání lídr v Česku. SIT má flotilu nejrůznějších dronů a připravuje nové aplikace a jejich využití. Odborníci ze SIT například testují ve spolupráci s hasiči umísťování čidel, které z dronů detekují škodlivé plyny uniklé do ovzduší. Už dříve specialisté ze SIT navrhli aplikaci pro testování stavebního stavu mostů s pomocí dronů. Díky snímání záznamu z dronu, který podrobně zmapuje konstrukci mostu, je možné v aplikaci vytvořit digitální kopii mostu. Systém už podle Šantory použilo například Ředitelství silnic a dálnic.