IQOS, vlajková loď inovací v portfoliu giganta Philip Morris International představila na milánském týdnu designu instalaci, která spojila moderní technologie s vizionářským britským umělcem Alexem Chinneckem. Sochař využil celou fasádu jedné budovy, kterou na jedné straně iluzivně otevřel obřím zipem. Zipy umělec použil i na podlaze a stěnách stavby.
Zip na fasádě zdánlivě historické milánské budovy, z níž do okolí proniká éterické světlo, to je ve zkratce objekt nazvaný IQOS World revealed by Alex Chinneck. Kombinuje v sobě prvky architektury, divadla i precizního inženýrství a nechává je vplout do nových nečekaných tvarů. "Použili jsme známé formy a materiály a nechali je na sebe navzájem působit zcela mimořádně," říká o svém díle sochař.
"Stěny a podlaha uvnitř objektu se staly metaforou procesu transformace evokující zdánlivě nekonečnou cestu k nové budoucnosti,"vysvětluje pětatřicetiletý britský umělec, který je známý monumentálností a ambiciózností svých děl. Chinneckovy alternativní světy jsou plné surrealistických tvarů velkých měřítek, které mnohdy působí až disruptivně. Posunutím hranic materiálů a jejich sochařského potenciálu vznikají nová spojení, vybízející k zamyšlení nad současným řádem věcí a lidí. Stačí se jen ponořit do jeho magické reality a nechat se vést novým, nečekaným směrem.
Podobnou iluzi jako na čelní fasádě použil i na cementové podlaze, na níž se otevírá půlkruh a vzhůru z něj vyzařuje bílé světlo. Aby Chinneck této iluze dosáhl, celou podlahu musel vykopat a při instalaci zipu znovu zalít betonem. Poslední ze zipů rozevírá jednu z vnitřních stěn a i v tomto případě proudí ze vzniklého otvoru intenzivní světlo.
"Tím, že používáme známé materiály a formy architektury, které uvedeme do nezvyklých situací (...) chceme změnit divákovo vnímání toho, co je možné," uvedl Chinneck, který se proslavil řadou instalací v Londýně. Dílo v milánské ulici Via Tortona je jeho prvním projektem v Itálii.
Milánský týden designu končí v neděli. Letos jsou na něm zastoupeni čeští studenti Vysoké školy uměleckoprůmyslové (UMPRUM) s instalací nazvanou Studiolo Robotico R.U.R., která vychází z divadelní hry Karla Čapka. Na milánský veletrh vysílají české zástupce také pořadatelé české přehlídky Czech Design Week.