Po osmiměsíční přestávce se v sobotu veřejnosti opět otevřela historická štola Johannes v osadě Zlatý Kopec u Božího Daru. Začaly tak pravidelné prohlídky štoly, které budou pro zájemce k dispozici každý den až do 15. srpna, uvedly pracovnice božídarského infocentra. Ve štole se už od 20. let 16. století dobývaly rudy cínu, železa, mědi a později i zinku. Je chráněnou kulturní památkou a tvoří významnou součást česko-německé nominace Hornické kulturní krajiny Erzgebirge/Krušnohoří k zápisu na Seznam světového dědictví UNESCO.
"Termín prohlídky je nutné předem rezervovat. Návštěvníci se můžou do podzemí vydat na základní, nebo na velkou naučnou trasu," řekla Iva Králová z božídarského infocentra. Základní trasa trvá včetně zapůjčení výbavy asi 1,5 až dvě hodiny, delší trasa 2,5 až čtyři hodiny. Prohlídky jsou fyzicky náročnější a kvůli úzkým chodbám a stísněným prostorům se nedoporučují klaustrofobikům, objemným osobám ani lidem se zdravotními problémy.
Důl Johannes byl největším dolem revíru Zlatý Kopec - Kaff. Byl v provozu bez výraznějších přestávek od 16. století do 70. let 19. století. Ještě ve 20. letech a znovu v 50. a 60. letech 20. století zde byl prováděn hornický průzkum. Jde o mimořádně zachovalý komplex historických důlních děl, ve kterém horníci vyrazili podzemní komory obrovských rozměrů, jaké lze i jinde ve světě vidět jen málokde. Největší komory mají rozměry 60 krát 20 metrů a výšku deset až 12 metrů.
Veškeré potřebné informace mohou zájemci najít na webových stránkách včetně rezervace na prohlídku.