Festival
Hlavní město dvojčat. V Nigérii mají velký sraz
27.10.2019 21:17
Uvítací tabule u vstupu do města Igbo-Ora na jihozápadě Nigérie vítá návštěvníky v "hlavním městě dvojčat". Malá obec v srdci regionu obývaném etnikem Jorubů je obvykle poměrně ospalá. Jednou za rok se tu však sejdou dvojčata z celého jihozápadu na festivalu, který je uspořádán přímo na jejich počest.
Za všeobecného pozpěvování se zde celý víkend publiku plnému obdivu ukazují muži, ženy, děti i novorozenci. "Máme radost, že jsme dnes takhle oslavováni," říká 40letý Kehinde Durowoju, který objímá svého bratra Taiwa. "S touto událostí celý svět lépe pochopí, že Ibeji (jorubská dvojčata) jsou speciálními dětmi a dary od Boha," pokračuje Kehinde zatímco vedle něj do rytmu perkusí pochodují lidé v maskách představujících duchy.
Demografové potvrzují, že v zemi Jorubů, která se rozprostírá od jihozápadu Nigérie až k sousednímu Beninu, se rodí mnohem více dvojčat, než kdekoli jinde na světě. Statistiky jsou obtížně dostupné, ale britský gynekolog Patrick Nylander zde ve své studii z let 1972 až 1982 napočítal průměrně 45 až 50 dvojčat na 1000 živých narozených oproti 33 z 1000 ve Spojených státech.
Město Igbo-Ora asi 100 kilometrů severně od megalopole Lagosu se pyšní tím, že leží v epicentru tohoto fenoménu. Samo sebe tak označilo za "světovou metropoli dvojčat". Téměř všichni obyvatelé města zde tvrdí, že ve svých rodinách mají dvojčata. A místní tradiční vůdce tuto výstřednost potvrzuje. "Mám bratra dvojče, moje žena má sestru dvojče a naše děti jsou dvojčata," pyšní se Jimoh Olajide Titiloye. "V tomto městě v podstatě není domácnost, kde by žádná dvojčata nebyla," doplňuje šéf komunity. Snaží se proto Igbo-Ora propagovat jako nejlepší turistickou destinaci pro dvojčata na světě. Kontaktoval také Guinnessovu knihu rekordů, aby město zapsala.
Zatímco dnes někteří považují dvojčata za požehnání, vždycky tomu tak nebylo. V předkoloniálních dobách byla dvojčata často považována za výtvor ďábla, opouštěna, či dokonce zabíjena. V některých regionech u určitých komunit je tomu tak dodnes.
Vědci stále ještě nedokázali vysvětlit, proč je u Jorubů, a zvláště v Igbo-Ora, tak velké množství dvojčat. Místní obyvatelé však mají svoje vlastní teorie. "Jíme lístky ibišku a polévku Ilasa, která obsahuje jamy (sladké brambory) a amalu (mouka z tapioky)," vysvětluje šéf místní komunity. V mnohých původních komunitách na světě se o divokých jamech traduje, že obsahují estrogeny a jsou tak někdy využívány při tradičních gynekologických léčebných procedurách, jež mají podpořit plodnost. "K tomuto fenoménu přispívá také voda, kterou pijeme," tvrdí náčelník bez bližšího vysvětlení.
Experti jsou však ohledně těchto domněnek skeptičtí. Tvrdí, že neexistuje prokázaná spojitost mezi stravovacím režimem a porodností. Stejné potraviny totiž lidé jedí po celé západní Africe. "Je to genetická záležitost," míní Emmanuel Akinyemi, gynekolog a ředitel místní porodní kliniky. "Myslím, že se v našem regionu nachází gen zodpovědný za vícečetná těhotenství a přenáší se z generace na generaci," řekl porodník agentuře AFP.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.