Vyschlé koryto Labe odhalilo ústeckým muzejníkům stopy dávné historie regionu. Při jeho prohlídce objevili mlýnský kámen nebo lidskou kost. Nálezy si nyní mohou lidé prohlédnout na výstavě Plavba na páře.
Ještě do poloviny září bylo možné dojít doprostřed řeky suchou nohou. V Děčíně z vody vystupoval takzvaný hladový kámen, uvedl kurátor výstavy Martin Krsek. K průzkumu dna využili sucho i někteří obyvatelé měst na Labi.
"Šli jsme se podívat na zvláštní kruhový kámen, jehož fotografii nám do muzea poslal jeden Ústečan, který ho objevil uprostřed koryta mezi železničním a Benešovým mostem. Na místě jsme zjistili, že jde o polotovar mlýnského kamene," popsal jeden z objevů archeolog muzea Luboš Rypka. Kámen archeologové vyzvedli a podrobí ho zkoumání. "Do Labe se mohly dostat polotovary mlýnských kamenů při transportu zboží, ale nepovedené kusy se používaly i jako závaží říčních lodí či vhodný kámen do základů mostů," doplnil archeolog.
Průzkum koryta přinesl i další z hlediska dokumentace historie zajímavé nálezy, zejména několik pozůstatků říčních plavidel. V kamenitém dnu se dokonce povalovala i část pánve, s největší pravděpodobností lidská. "Mohla by být z vyplaveného hrobu z nějakého historického pohřebiště na břehu řeky, ale spíš vypadá na mladší dobu, třeba oběť druhé světové války," uvedl Rypka. Průzkum obohatil také sbírky geologické, a to o čedičový blok omletý a vyhlazený tisíciletími pobytu v řece do pitoreskního tvaru.
Část nově vylovených předmětů se stala součástí výstavy ke 175. výročí paroplavby v Čechách. Prohlédnout si ji mohou zájemci do konce roku.