Mladá Japonka sedí osaměle v kavárně, upíjí ze šálku a čte knihu. Pak se zarazí, rychle cosi napíše do notebooku před sebou a ukáže text procházejícímu zaměstnanci podniku: "Kde jsou toalety, prosím?" To je běžná situace v takzvaných "tichých kavárnách" v japonské metropoli. Na první pohled vypadají jako obyčejné kavárny, zákazníci ale nesmějí mluvit a místo toho komunikují jen pomocí notebooků.
V Tokiu rostou takovéto "tiché kavárny" jako houby po dešti a přitahují nepřetržitý proud obyvatel metropole, kteří si přejí na chvíli uniknout zběsilému tempu městského života.
Koncept "tichých kaváren" reaguje na stále větší touhu mladých Japonců trávit čas o samotě, což vyplývá z ekonomické nejistoty, změn v tradičním pojetí rodiny i ze zvětšující se společenské izolace.
Tento fenomén se neomezuje pouze na kavárny, ale zahrnuje vše od tichých diskoték, jejichž návštěvníci tančí sami s bezdrátovými sluchátky na uších napojenými na diskžokeje, až po výrobky, jako jsou malé stany navržené k umístění na pracovní stůl, jejichž majitelé si žádají v kanceláři soukromí.
Jedna z nejbizarnějších nabídek tohoto spektra pochází od firmy z města Kjóto, která organizuje svatby pro ženy, které nemají partnera. Svobodná žena má možnost obléci si bílé svatební šaty a absolvovat svatební obřad, přičemž jediné, co chybí, je ženich.
Mezi skupinu lidí, kteří si přejí dělat věci zcela o samotě, patří také 23letá zdravotní sestra Čihiro Higašikokubaruová. Nedávno se vydala na 90minutovou cestu ze svého domova ve městě Odawara v prefektuře Kanagawa do Tokia, aby si užila trochu samoty. Jejím cílem byla "tichá kavárna", kde se chystala popít nějaký teplý nápoj, načrtnout si pár kreseb do skicáku a vychutnávat ticho.
"Četla jsem o tomto místě v časopisech a na Twitteru a ten nápad se mi líbil," svěřila se tichým hlasem u vchodu do kavárny. "Pracuji jako zdravotní sestra a to je velmi hektické zaměstnání. Chci si jen sama někde v tichosti posedět. Možná si budu chvíli kreslit. Líbí se mi myšlenka tiché, klidné atmosféry, to je dnes těžké někde najít," dodala.
Podle 45letého majitele kavárny Taiki Watanabeho projde dveřmi podniku více než 200 návštěvníků týdně. Kavárna umístěná v prvním patře, kam se stoupá po úzkém schodišti, byla otevřena před sedmi lety. Uvnitř hosté najdou starožitné dřevěné stoly s jednou židlí, květiny, police s knihami i konejšivý zvuk tekoucí vody z místního akvária.
"Než jsem si otevřel tento podnik, pracoval jsem v normální kavárně. Bylo to tam úplně jiné, rušno a hluk. Ale ticho je pro lidi žijící ve městech strašně důležité," vysvětluje Watanabe.
Návštěvníci podniku mají zakázáno konverzovat, používání elektronických přístrojů jako mobilní telefony je ale - s výjimkou telefonování - povoleno. "Pravidla jsou: Nesmíte mluvit a musíte si objednat nápoj, který nesmíte pít déle než dvě hodiny. Pokud potřebujete komunikovat, jsou tu připravené k psaní notebooky," říká Watanabe.
"Většinou sem lidé přicházejí sami, čtou si, pracují, píší, kreslí nebo se baví jiným koníčkem. Někteří lidé nedělají nic. Je to způsob, jak zapomenout na každodenní povinnosti a dopřát hlavě klid," dodává.
Dalším příkladem vzestupu popularity aktivit zaměřených na osamělé Japonce jsou svatby pro ženy, které si nechtějí hledat manžela. Dvoudenní svatební balíček ve městě Kjóto obsahuje svatební šaty, návštěvu kosmetičky, kadeřníka, večeři, dopravu limuzínou, noc v hotelu i fotoalbum.
Služby, která začíná na 320 tisíc jenech (64 tisíc Kč), využilo od jejího loňského uvedení na trh již více než sto žen, sdělila Akai Nacumiová ze společnosti Cerca Travel. "Ženy si sólo svatbami plní své sny. Dnes ženy žijí jiným životem. Každá se nechce vdávat. Mnoho žen si ale přeje obléknout si svatební šaty, o nichž jako děti snily," prohlašuje Nacumiová. "Tato nabídka je čím dál populárnější. Řada žen cítí velkou vděčnost a často přitom pláče," dodává.
Vyhledávání samoty není v Japonsku nový trend. V zemi žije odhadem 3,6 milionu takzvaných hikikomori, tedy samotářů zcela se izolujících od světa. Neschopnost mladé generace navazovat vztahy se odráží ve snižování počtu svateb a porodů, což nutí vládu hledat cesty, jak odvrátit explozi tikající demografické bomby.