Madridský veletrh umění vyvolal rozruch obří figurínou španělského krále

Relax
28. 2. 2019 20:04
Obří figurína španělského krále Felipa VI. od umělců Santiaga Sierry a Eugenia Merina.
Obří figurína španělského krále Felipa VI. od umělců Santiaga Sierry a Eugenia Merina.

Letošní ročník mezinárodní veletrhu současného umění ARCO, který se každoročně koná v Madridu, vzbudil opět mediální rozruch. Tentokrát více než čtyřmetrovou figurínou španělského krále Felipeho VI., která je na prodej za 200 tisíc eur (asi 5,2 milionu Kč). Podmínkou koupě je, že ji majitel musí do roka spálit. Informovala o tom španělská agentura Europa Press.

"Je to loutka jako každá jiná," řekla novinářům Ida Pisaniová, majitelka italské galerie Prometeo, která figurínu krále na veletrhu vystavuje. Použila přitom výraz "ninot", jímž se označují satirické loutky vyráběné každoročně ve Valencii pro tamní březnové slavnosti zvané Fallas. Vyvrcholením těchto oslav bývá právě pálení obřích figurín, často zobrazujících slavné osobnosti.

Socha španělského krále, který má dnes výstavu navštívit spolu s manželkou, měří čtyři a půl metru, je oblečena do obleku s kravatou a navoněná parfémem Dark Blue Hugo Boss, který prý Felipe VI. používá.

Obří figurína španělského krále Felipa VI. od umělců Santiaga Sierry a Eugenia Merina.

Figurína, o niž už projevilo zájem několik zahraničních kupců, včetně soukromého muzea z Panamy, vzbudila kontroverzní reakce. Kritizoval ji například peruánský spisovatel Mario Vargas Llosa, který žije ve Španělsku. "Je to čistá provokace, výraz špatného vkusu, nemá to invenci ani kreativitu," řekl nositel Nobelovy ceny za literaturu novinářům.

Autory obří figuríny jsou španělští umělci Eugenio Merino a Santiago Sierra, kteří už dříve prosluli kontroverzními díly. Merino například na veletrhu ARCO v roce 2012 vystavoval voskovou figurínu španělského diktátora Franciska Franka v prosklené lednici,dílo neslo název Always Franco.

Loni vzbudil Sierra pozdvižení souborem 24 fotografií, který nazval Političtí vězni v současném Španělsku. Mezi portréty s rozmazanými obličeji bylo několik katalánských politiků souzených za vzpouru kvůli referendu o nezávislosti Katalánska. Organizátoři dílo z nabídky stáhli několik hodin po zahájení veletrhu, ještě předtím ale soubor našel kupce.

Veletrh ARCO se konal poprvé v únoru 1982. Letos na něm vystavuje přes 160 galerií, většinou zahraničních, a zvláštním hostem je Peru. Madridský veletrh potrvá do neděle.

Autor: ČTK Foto: ČTK , AA/ABACA, Neznámý

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

VÝHERCI: Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ