Moravská galerie v Brně připravila výstavu zaměřenou na počítačové umění. Expozice 1968:computer.art vznikla k 50. výročí průkopnické akce organizované v Brně Jiřím Valochem, kterou letos jiným způsobem - za využití virtuální reality - připomněl také Dům umění města Brna. V Moravské galerii se šíře zaměřují na dobovou reflexi počítačového umění v 60. a 70. letech minulého století, přibližují také dílo uznávaného Zdeňka Sýkory.
Výstava v Pražákově paláci je rozdělená na dvě části. První představí návštěvníkům vznik počítačového umění a tvorbu autorů z Valochova projektu z roku 1968. V tehdejším východním bloku šlo o první výstavu počítačového umění a u veřejnosti i odborníků vyvolávala rozporuplné dojmy.
"Například na ni vyšla recenze z pera Igora Zhoře, který zmiňuje, že to je druh umění, který v něm vyvolává úzkost na srdci, protože i možnost volby zde člověk přenechává stroji," řekla jedna z kurátorek výstavy Jana Písaříková. Počítačové umění kritizovali odborníci i pro jeho sterilitu a původ ve výzkumných centrech.
Jiní intelektuálové, třeba právě Valoch, tento typ umění obdivovali, protože bořilo mýty o výlučnosti umělecké tvorby. "Bylo napojené na společenské utopie. Umění, které mělo být demokratické, které mělo být objektivní," uvedla Písaříková. Role umělce se omezovala, byl jen tvůrcem programu. Mnozí také věřili, že počítačové umění bude finančně dostupné pro všechny.
V druhé části výstava představuje dílo Zdeňka Sýkory, který zapojoval počítač do přípravy svých abstraktních a strukturálních obrazů. On sám s počítačem nepracoval, vše obstarávali spolupracovníci.
"Zapojení počítače v jeho případě proběhlo zprostředkovaně, fungoval jen jako nástroj, který měl zrychlit výpočet," řekl další z kurátorů výstavy Pavel Kappel. Součástí výstavy je stejný model počítače, který využíval Sýkorův kolega Jaroslav Blažek.