Interaktivní výstava
Muzeum Kroměřížska vystavuje barevné dřevořezby českých panovníků
27.02.2019 12:33
Muzeum Kroměřížska otevřelo výstavu kolorovaných dřevořezeb českých panovníků a jejich chotí. Návštěvníci jich uvidí více než stovku, od knížete Bořivoje s manželkou Ludmilou až po Marii Terezii s jejím mužem Františkem Štěpánem Lotrinským. Řekla to kurátorka výstavy Silvie Pitruzzello. Autorkou dřevořezeb je výtvarnice, řezbářka a ilustrátorka Jarmila Haldová.
Každou z postav vyobrazených v dobovém oděvu doplňuje atribut, který je pro ni typický. "Například u královny Judity můžeme vidět Juditin most, který stál na místě Karlova mostu, dnes už z toho opravdu zbývají jen trosky. Pak jsou tady různé kancionály, když panovník nechal něco iluminovat. Nebo tady máme Václava IV., který byl vášnivý lovec. Má i loveckého psa, kde se předpokládá, že právě toho pustil do komnaty a ten roztrhal jeho ženu," uvedla Pitruzzello.
Interaktivní výstava má návštěvníkům nejen představit jednotlivé vládce, ale zároveň je symbolicky přenést do období středověku a raného novověku. "Máme nachystanou rotundu, kde si budou moci s pomocí baterek přečíst náš nejstarší chorál zapsaný fluorescentním písmem. Můžou se vyfotit i v gotickém okně a vytvořit si gotickou vitráž," řekla kurátorka.
Na výstavě nechybí ani ukázky pečetidel nebo mučicích nástrojů, jako jsou palečnice a španělská bota. Lidé se dále mohou převléci do kopií dobových kostýmů nebo si poležet v replice renesanční postele, kterou do Kroměříže zapůjčilo Vlastivědné muzeum v Šumperku.
Sedmašedesátiletá Haldová pracuje na dřevořezbářském díle již od roku 1998. Dosud vytvořila více než stovku polychromovaných dřevěných deskových obrazů, na nichž jsou zobrazeni čeští panovníci a jejich manželky od počátku českých dějin. Haldová tvoří rovněž betlémy, loutky a ilustruje knihy. Od 70. let se věnuje botanickým ilustracím, díky nimž je známá především ve Velké Británii a v USA. Svou dřevořezbářskou práci rozvinula v náročné cykly, jako je například kolekce bohů z řecké mytologie, kolorované postavy z Mozartových oper, postavy z Babičky Boženy Němcové a soubor 32 reliéfních světců pro nevidomé. Právě kolekce světců ji přivedla k nápadu vytvořit rozsáhlý cyklus kolorovaných dřevořezeb reliéfních obrazů českých panovníků.
Výstava potrvá do 19. dubna. Její součástí jsou i dopolední výukové programy pro žáky mateřských a základních škol.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.