Novou turistickou atrakci bude mít od letošního června vodní nádrž Slezská Harta na Bruntálsku. Turisty po ní bude vozit elektrická loď, která pojme až 45 výletníků a posádku. Bezbariérová loď, která může v podpalubí přepravit až deset kol, stála 14 milionů korun. Její pořízení uhradil Moravskoslezský kraj. Chce tímto způsobem zvýšit atraktivnost Slezské Harty, řekl hejtman Ivo Vondrák (ANO).
"Myslím si, že Slezská Harta je strategický cíl v oblasti turistického ruchu a je třeba ji udělat atraktivnější. Právě elektrická loď je něco, co ji skutečně dělá výjimečnou, protože takových lodí moc nejezdí. Dokonce si myslíme, že žádná elektrická loď v České republice nemá své přístaviště," uvedl Vondrák.
Vodní nádrž Slezská Harta patří mezi deset největších v Česku. Nádrž se vedle rekreace využívá také jako zdroj užitkové vody a nachází se v ochranném pásmu. Nesmí se tak na ní používat lodě se spalovacími motory.
Loď byla na základě ankety pojmenována Harta. Lístky na ni si zájemci budou moci zakoupit přímo na lodi nebo v informačním centru v Leskovci nad Moravicí, kde je přístaviště lodi s potřebným zázemím a technologiemi pro dobíjení.
Ceny palubních lístků se budou lišit podle typu plavby. Vyhlídková platba vyjde dospělého na 190 korun, děti do 15 let na 150 korun. Ceny okružní plavby se budou pohybovat od 60 do 260 korun v závislosti na jejich délce. Loď je vybavená dvěma elektromotory poháněnými lithiovými bateriemi. Na střeše jsou navíc umístěny solární panely. Maximální rychlost je 13 kilometrů za hodinu. Turistům bude k dispozici bezbariérová toaleta, lodní bufet, vyhlídková i krytá paluba.
"Našim cílem je, aby lodní doprava byla ekonomicky rentabilní, nicméně víme, že sezona je velmi krátká a asi dojde k tomu, že nějakou část budeme muset dofinancovat. V tuto chvíli už podporujeme lodní dopravu na Slezské Hartě, loď Santa Maria, která má kapacitu deset osob, za loňský rok přepravila sedm tisíc turistů," uvedl náměstek hejtmana Jan Krkoška (ANO). Loď Santa Maria má sice spalovací motor, ale vzhledem ke své malé velikosti dostala pro provoz na Slezské Hartě výjimku.
Novou elektrickou loď bude provozovat svazek obcí Mikroregion Slezská Harta. Provozní náklady budou podle předpokladů zhruba milion korun ročně.
Letos by se na Slezské Hartě mělo otevřít také nové sociální zázemí pro návštěvníky a do budoucna kraj plánuje v okolí nádrže podpořit rozvoj cyklostezek.