Nikaragujští indiáni z kmene Miskitů přicházejí o svá tradiční území na severovýchodě země a v ozbrojených sporech s kolonisty přišlo jen v září o život devět lidí. Mnozí z indiánů se rozhodli odejít do sousedního Hondurasu, protože se už nedokážou ve svém původním působišti uživit.
Kmen Miskitů se chopil zbraní, když na jeho území u karibského pobřeží začali přicházet cizinci, okouzleni lesnatou krajinou. Mnozí začali stromy kácet a připravovat si pastviny pro dobytek. Indiáni označili tyto nové osadníky za kolonisty a tvrdí, že násilnou metodou zabírají pozemky na úkor původních obyvatel.
"Náš lid odchází do Hondurasu, protože je tady málo jídla, nejsou zde léky... Na svých pozemcích máme rýži, ale nedokážeme se k ní dostat, protože kolonisté by nás zabili," řekl vůdce komunity v Santa Fe Lacio Rivas.
Vesnička leží na břehu pohraniční řeky Coco, která se stáčí do mnoha meandrů. Osady kolem ní jsou odříznuty od zbytku Nikaraguy, protože silnice končí ve městech. Vesničané jsou zvyklí přemísťovat se v kanoích, prát v potocích a bydlet v dřevěných domcích pokrytých vlnitým plechem. Podle statistik žije 70 procent z nich v chudobě.
Muži teď hlídkují a vyzbrojují se primitivními zbraněmi, jakou jsou rybářské harpuny, nože, mačety, luky a šípy. Někteří však mají pušky a tvrdí, že je ukořistili osadníkům. Napětí roste a indiáni některé nově vzniklé usedlosti vypálili. Tvrdí přitom, že na ně osadníci i policisté střílejí.
"Je to chyba kolonistů. My žijeme ve své zemi tisíce let a oni přišli a zabrali ji. Požádali jsme je, aby odešli, ale oni na nás začali střílet. Neberou ohled na naše duše, proto ani my nebereme ohledy na ně," řekl obyvatel vesnice La Esperanza Ambrosio Laicot, který přišel v jedné potyčce o oko.
Starosta pohraničního města Waspam Alex Fernández řekl, že do Hondurasu patrně odešly stovky lidí a další přesídlily jinam do Nikaraguy.
Oblast u karibského pobřeží Nikaraguy obývá několik skupin původních obyvatel a zákony zakazují prodej obecních pozemků. Prezident Daniel Ortega řekl, že pozemky nyní začali prodávat podplacení jednotlivci osadníkům ze západu země, kteří buď nevědí nebo je prý nezajímá, že jsou takové transakce protiprávní.
"Podvodníci vyhledají vůdce komunit, dají jim peníze, sepíší bezcenné smlouvy a pak pozemky prodávají lidem přicházejícím od tichomořského pobřeží," řekl nedávno Ortega, který již nařídil takové případy vyšetřit. Miskitové ale tvrdí, že za osadníky stojí zástupci vlády napojení na firmy, které těží dřevo.
Nikaragujští indiáni bojují s kolonisty. Brání se osídlování
Relax
30. 9. 2015 14:38
Jedenáctiletý Yohani z komunity Miskitů brání své teritorium.