Práce nizozemského umělce Rona Glasbeeka vystavuje Muzeum romské kultury v Brně. Obrazy zachycují život evropských Romů. Autor maluje kombinovanou technikou, používá třeba i kávu.
"Výstava odkazuje k tématu holocaustu Romů. Proto ji otevíráme nyní, neboť v létě si budeme připomínat dvě důležitá data, 2. srpna je mezinárodní den romského holocaustu a 21. srpna pak pietní akt v Hodoníně u Kunštátu," uvedl kurátor Dušan Slačka. V Hodoníně byl za protektorátu internační tábor. Mnozí internovaní Romové pak skončili v Osvětimi.
Soubor Glasbeekových obrazů a objektů zachycuje život Romů ve 20. století poznamenaném světovými válkami a omezováním svobody. Hlavní inspirací mu byl román Krajina zahalená dýmem. Romský spisovatel Menyhért Lakatos v knize z roku 1975 popisuje své mládí v předválečném Maďarsku.
Kniha oslovila Glasbeeka natolik, že se na příběhy Romů zaměřil. "Začal jsem oslovovat muzikanty hrající před supermarkety, natáčet je a malovat. Studoval jsem historii Romů a poznal je," uvedl Glasbeek. V názvu výstavy se odráží i použitá technika, kdy autor prostřednictvím odstínů šedé jakoby zahaluje postavy v kouři.
Glasbeek se v Brně zdrží měsíc. Má v plánu spolupracovat s Muzeem romské kultury i mladými lidmi z IQ Roma servisu. Zúčastní se také výtvarných dílen k výstavě.
Expozice Smoky Pictures potrvá do 18. září.