Cyklisté mohou využít při cestě po Labské stezce nově vydaného průvodce. Najdou v něm potřebné informace k celé 1 300 kilometrů dlouhé stezce. V Ústeckém kraji se letos začnou stavět poslední tři chybějící úseky. Informoval o tom koordinátor Labské stezky v ČR Daniel Mourek.
Zájem o cyklostezku stále roste. Každoročně jí projede zhruba 230 tisíc lidí a je to nejoblíbenější dálková trasa v Německu. Celá cyklotrasa od Severního moře přes Labské pískovce do Polabí měří 1 270 kilometrů, na českém území měří zhruba 370 kilometrů. V Ústeckém kraji je 96 kilometrů trasy a z velké části je hotová. Chybí úseky Dobříň - Račice, Račice - Hněvice a Třeboutice - Nučnice. Dokončení je v plánu v říjnu 2020. Na stavby získal kraj dotace.
Právě úsek přes Ústecký kraj patří mezi nejoblíbenější. "Zájem roste také o trasu k prameni Labe. Tam se lze dostat lanovou dráhou na Medvědín a dále přes Vrbatovou a Labskou boudu, posledních 500 metrů k prameni se musí pěšky," uvedl Mourek.
Průvodce vychází několik let, letos je však v novém designu a s přehlednějšími mapami představuje nejen vlastní trasu, ale nabízí i široký výběr ubytovatelů a služeb pro cyklisty podél celé Labské stezky. "Vybrat si mohou zájemci z 521 ubytovacích služeb, všechny jsou certifikované, to znamená, že musí splnit určitá kritéria, jako je bezpečné uschování kol, možnosti si nechat kolo opravit, očistit, nechat si vyprat oděvy a další," uvedl Mourek.
Cykloprůvodce vychází v nákladu 260 tisíc kusů v české a německé jazykové mutaci a přináší tipy na hlavní atrakce a informace o servisech, přívozech, turistických infocentrech a dalších službách pro cyklisty. Formátem se podle Mourka vejde do každé cyklobrašny.
Novinkou oproti předchozím vydáním je upozornění na některé atrakce, o kterých místní vědí, ale lidé odjinud je neznají. V Ústeckém kraji je to například via ferrata v Děčíně. Infrastruktura pro cyklisty se podle Mourka stále zlepšuje. Přibývá restaurací, ubytovacích kapacit a přímo na Labskou stezku se specializují také cestovní kanceláře.