Oslavy dne železnice nabídnou drezínu, parní vlak i exkurzi

Relax
18. 9. 2015 21:35
Motorový vlak "Hurvínek", kterým bude vozit návštěvníky Dnů železnice.
Motorový vlak "Hurvínek", kterým bude vozit návštěvníky Dnů železnice.

Oslavy dne železnice se v sobotu 19. září přesunou do Prahy. Na nádraží Praha Braník bude připravený program, který zahrnuje například jízdy na šlapací drezíně, výstavu současných i historických lokomotiv nebo hudební vystoupení. Chybět nebudou ani jízdy historickými vlaky.

Hlavní program oslav bude od 9.00 do 16.30 v železniční stanici Praha Braník. Návštěvníci se tu mohou seznámit s prací železničářů, prohlédnout si výstavu lokomotiv a hasičské techniky nebo se svézt na šlapací drezíně. O hudební program se postará skupina El Paso. 

Motorový vlak "Hurvínek", kterým bude vozit návštěvníky Dnů železnice.Zájemci o historické vlaky se mohou svézt v jedné ze čtyř jízd parního vlaku. První tři z nich povedou po trase Braník - Vršovice - Smíchov - Radotín - Krč - Braník, poslední vlak s odjezdem z Braníka v 15.14 pojede přes Vršovice a zastávku Smíchov severní nástupiště na Zličín a zpět. Mezi hlavním nádražím a Braníkem bude navíc mezi 9.05 a 15.11 jezdit souprava dvou historických motorových vozů.

Fanoušci železnice se také mohou zúčastnit exkurze do dopravní kanceláře na hlavním nádraží, která je za normálních okolností veřejnosti nepřístupná. Prohlídky budou začínat v 9.00, 10.00 a 11.00. Jelikož se exkurze koná za plného provozu, bude počet účastníků jednotlivých prohlídek omezen na patnáct osob.

Ve zvláštních vlacích během pražského Dne železnice bude platit speciální jízdné. Celodenní jízdenka bude stát dospělé 240 korun. Za jednu jízdu parním vlakem zaplatí cestující 160 korun, za jízdu motorovým vlakem 80 korun. V prodeji budou i úsekové jízdenky mezi jednotlivými zastávkami za 60 korun. Děti od šesti do patnácti let mají poloviční slevu a děti do šesti let se přepravují zdarma. Do všech vlaků je možné zakoupit jízdenky před odjezdem u pokladní přepážky ve stanici Praha-Braník nebo přímo ve vlacích u průvodčích.

Den železnice má připomínat datum 27. září 1825, kdy byl zahájen provoz s parní lokomotivou konstruktéra Georga Stephensona mezi anglickými městy Stockton a Darlington na trase dlouhé 40 kilometrů. Byla to revoluční změna, která nahrazovala koňské povozy a vodní kanály. Začaly se budovat tratě a postupně přecházela přeprava zboží a cestujících na železnici. Na území České republiky se první železnice objevila v roce 1832, kdy byla vybudována koněspřežka mezi rakouským Lincem a Českými Budějovicemi.

Autor: Jan MůčkaFoto: ČTK

Další čtení

Těšnovské nádraží, cca 1900 – foto anonym (Public Domain), retuš XY (2018), Wikimedia Commons, licence CC BY-SA 4.0.

Nejkrásnější evropské nádraží sloužilo skoro 100 let, zbourali jej komunisté

Relax
8. 5. 2025

Josef Klíma: Psali mi: „Ty svině, jestli toho nenecháš, uřízneme ti hlavu“

Relax
6. 5. 2025
3/2025 INTERVIEW

Soutěž o vstupenky na koncert Ghosh

Relax
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ