Secesní architektura
Památkou Libereckého kraje je kostel Povýšení svatého Kříže
05.09.2019 14:12
Secesní kostel Povýšení svatého Kříže v Jablonci nad Nisou zvítězil v soutěži o Památku roku Libereckého kraje. Porota ocenila restaurátorskou obnovu štukových omítek a výmalbu jeho interiéru, které se uskutečnily v letech 2010 až 2018. Slavnostní předání ocenění a šeku na padesát tisíc korun se uskuteční v sobotu 14. září v rámci Dnů evropského dědictví, řekl mluvčí krajského úřadu Jan Mikulička. Do letošního čtvrtého ročníku soutěže bylo přihlášeno sedm památek.
Liberecký kraj se soutěží snaží upozornit na úspěšné projekty obnovy kulturních památek a také je podpořit. Loni si ocenění odnesly hned dvě památky - obnova historické papírny a mlýna v Hamru na Jezeře na Českolipsku a také areál barokního zámku v Návarově u Zlaté Olešnice na Jablonecku. "Původním záměrem bylo ocenit vždy jednu, ale loni i předloni přihlásili majitelé památky, které byly svým charakterem nesouměřitelné, ocenění tak byla dvě," řekla krajská radní pro kulturu Květa Vinklátová (Starostové pro Liberecký kraj).
Jablonecký kostel Povýšení svatého Kříže postavený v letech 1900 až 1902 podle návrhu jabloneckého rodáka, architekta Josefa Zasche, je unikátní stavbou středoevropského významu. Návštěvníci tu najdou nikoli obrazy svatých či křížovou cestu, ale secesní výzdobu s typickými rostlinnými motivy. Kostel je působivou ukázkou sakrální secesní architektury. Podobné stavby jsou v Česku i celé Evropě výjimečné, secese byla totiž především světským stylem. Pokud se kostely v té době stavěly, uplatňovaly se v jejich architektuře hlavně konzervativní názory dávající přednost historismu.
Kostel Povýšení svatého Kříže patří starokatolické církvi, která na jeho obnově pracuje už dvacet let. Zajímavý je nejen svou architekturou a secesní výzdobou, původní je i oltář, jemuž vévodí strom života a Ježíš na kříži, zezadu osvětlený vitrážovým oknem. Po stranách oltář zdobí jen dva zpívající andělé, stejní jako na vstupu do kostela. Zachovala se i část původního osvětlení, byť skleněné lampy ve tvaru tulipánů zmizely, a nahradily je proto repliky vyrobené podle původních nákresů. Původní jsou také kostelní lavice, podlahy nebo dveře.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.