Plasticobilism
Plastová Merkelová i uprchlíci. Řek kritizuje svět pomocí figurek
16.10.2015 18:45
Když chtěl svému synovi vysvětlit, kde spal v dubnu 2013 každý člen rodiny, vzal si Nikos Papadopulos na pomoc jeho hračky. Scénu znázornil pomocí plastových figurek Playmobilu. Model, původně zamýšlený jen pro vzdělávací účely, šestatřicetiletého Řeka natolik inspiroval, že malé plastové panáčky využívá k satirickému zobrazení Řecka, potýkajícího se s náporem imigrantů a finanční krizí. Na Facebooku založil Papadopulos stránku nazvanou Plasticobilism, na níž zveřejňuje snímky svých plastových scének. Sleduje ji už přes 16 tisíc lidí, píše řecký list Kathimerini.
Motivem k projektu byla pro Papadopulose situace v Řecku, k níž prý "nelze zůstat lhostejný a která člověka nutí přehodnotit mnoho věcí, mít zájem o sousedy a změnit se i jako osobnost". Jde prý i o prostředek, jak se vyjádřit a vykřičet svůj vztek. "Zároveň je to pro mne psychoterapie," řekl vystudovaný fyzik a postgraduální student astronomie, jenž žije v Soluni.
Hlavním zdrojem jeho inspirace jsou současné události, které podle Papadopulose doprovází především bída. "Každému se to nemusí líbit, protože, jako v případě každé ideologie, je to jen názor. Jde spíše o přístup k věcem, který je v tomto případě vyjádřen prostřednictvím figurek Playmobilu," řekl tvůrce.
Jeho scénky jsou jednoduché a snadno pochopitelné, ale zároveň velmi kreativní, soudí Kathimerini - neohroženě se tvářící figurka na motocyklu (snad někdejší ministr financí Janis Varufakis) nebo občan připoutaný řetězem k bankomatu vyměřujícímu hotovost v denních dávkách.
"Má satira je určena řeckým voličům, kteří jsou schopni samostatně myslet," řekl Papadopulos. "Chci tak ukázat každému jednotlivci, co způsobuje nebo co může způsobit svou tolerancí, pasivitou, lhostejností a svým diskutabilním životním postojem."
Papadopulosovým posláním je prý ukázat Řekům, v čem se mýlí. Nejprve si své chyby podle něj musejí uvědomit lidé, až pak politici. "Ti tu (ve scénkách) jsou jen jako důsledek lidských chyb," dodal tvůrce.
Jeho aktivity ale vzbudily nevoli společnosti Geobra Brandstätter, která figurky vyrábí. Stránku mu Facebook loni bez varování zrušil kvůli stížnosti firmy ohledně porušování ochranné známky a využívání figurek k politickým účelům. Obě strany se ale nakonec dohodly, že Papadopulos může figurky Playmobil využívat, ale na Facebooku i na svém blogu musí vyvěsit oznámení, že firma se od náplně stránek distancuje. Stránky musejí být využívány pouze k nekomerčním účelům a nesmí na nich být uvedena značka.
Papadopulos označuje své kreace za satiru, ale řečtí blogeři je vnímají spíše jako kroniku drsné reality, jakou země zažívá.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.