Plzeň letos rozšíří tradiční říjnové oslavy vzniku republiky na dva dny. Zdarma nebo za symbolické vstupné 28 korun se 27. a 28. října otevře přes 40 muzeí, galerií, památek, sportovišť a dalších turistických cílů i běžně nepřístupných míst. Víkend nabídne zábavu, zážitky, tradice i nostalgii, řekla ve čtvrtek novinářům vedoucí Odboru prezentace a marketingu magistrátu Jana Komišová. Lidé budou mít i mimořádnou příležitost prohlédnout si na radnici originál rukopisu hry Josefa Kajetána Tyla Fidlovačka z roku 1834 s textem písně Kde domov můj.
Rukopis Tylovy Fidlovačky s textem písně, která se později stala českou hymnou, patří mezi kulturní památky plzeňského archivu. "Jsme hrdí na to, že máme takový skvost v našem archivu. Vystavovat jej můžeme jen výjimečně a oslavy výročí vzniku republiky považujeme za obzvlášť vhodnou příležitost," řekl primátorův náměstek Martin Baxa (ODS).
Kde domov můj se jmenuje i celý projekt, který letos město spolu s krajem připravily ke 100. výročí vzniku samostatného Československa. Říjnové oslavy, jejichž pořádání bude město stát 800 000 korun, jsou jeho vyvrcholením. V Plzni se 28. říjen slaví tradičně, letos už potřinácté. Každý rok se mimořádných prohlídek turistických cílů účastní na 40 000 lidí, řekla Komišová.
Na závěr je přichystaný ohňostroj
Letos se program rozšíří mimořádně na dva dny. Jedním z center dění 28. října bude náměstí T. G. Masaryka. Dopoledne se tam uskuteční hudebně duchovní zastavení s modlitbou díků a proseb za vlast. V podvečer se z náměstí po vzpomínkovém setkání u Masarykova památníku vydá lampionový průvod, který dojde až na náměstí Republiky ke společnému zpěvu původní československé hymny. Závěr bude patřit ohňostroji v národních barvách.
Dvoudenním městským oslavám bude předcházet v pátek 26. října program připravený Plzeňským krajem. Na náměstí Republiky bude například koncert Vojtěcha Dyka pro Plzeňský kraj. Hudební nabídku oslav doplní 28. října v Novém divadle slavnostní provedení opery Bedřicha Smetany Libuše nebo 27. října jazzový a swingový koncert hudby 30. a 40. let 20. století v kulturním domě Peklo. Spojí se v něm více než 50 hudebníků z Plzeňské filharmonie a z kapely Blue Star Václava Marka.
Oslavy připomenou i česko-slovenské partnerství. Partnerství Plzně a Žiliny přiblíží kulturní scéna pod otevřeným nebem U Branky. Doplní ji dobová tržnice s tradičními řemesly a pokrmy.