Praha v neděli uvidí po deseti letech vojenskou přehlídku, připomene stoleté výročí od vzniku Československa. Kromě vojáků se jí zúčastní i policisté, hasiči, celníci či záchranáři. Po Evropské třídě bude pochodovat přes 2 100 lidí a projede po ní 236 kusů techniky. V porevoluční historii půjde teprve o druhou přehlídku. Podle organizátorů bude svým rozsahem větší než ta, která se konala před deseti lety. Začátek je naplánován na 14.00, již v sobotu večer od 21.00 se uskuteční závěrná generální zkouška.
Přípravy na přehlídku trvaly asi dva roky, zapojila se do nich řada institucí. Vzhledem k rozsáhlosti akce s sebou ponese dopravní opatření v okolních ulicích i městské dopravě.
Přehlídka začne přesně ve 14.00 hlášením náčelníka generálního štábu prezidentu Miloši Zemanovi. Nad Dejvicemi poté přeletí deset formací letadel české a slovenské armády. Před deseti lety kvůli špatnému počasí lidé prolétající letadla pouze slyšeli.
Jako první by měly přiletět podle informací dopravní airbus A 319 a stíhací letouny Gripen. Následovat budou letoun Casa, bitevníky L-159 ALCA a cvičné L-39 ZA Albatros. Po nich by diváci měli vidět záchranářské vrtulníky Sokol, transportní Mi-171Š a bitevní helikoptéry Mi-24/35. Následně se předvedou tři slovenské bitevní vrtulníky Blackhawk a letouny slovenských vzdušných sil Spartan a Mig-29.
V čele pochodujících půjde velitel pozemních sil Josef Kopecký. Následovat budou vlajkonoši se státními vlajkami a historickými prapory jednotek, které vznikly po roce 1918. Před tribunami budou poté defilovat jednotky české armády, pochodovat budou i psovodi, kteří černými páskami uctí smrt svého kolegy Tomáše Procházky v Afghánistánu. Po nich nastoupí policisté včetně jízdní policie či instruktorů, kteří cvičili své kolegy v Iráku, hasiči ze všech krajů, celníci a pražští strážníci.
Přehlídku zakončí půlhodinový průjezd techniky. Vojáci představí obojživelná kolová bojová vozidla pěchoty Pandur II, modernizované tanky T-72M4 CZ, lehké obrněné vozidlo libereckých chemiků nebo různé verze nákladních automobilů Tatra. K vidění by měl být i samohybný minomet vz 85 PRAM, samohybná kanonová houfnice Dana nebo technika ženistů včetně odminovávacího kompletu Božena.
Policisté na přehlídku pošlou nejen svá klasická vozidla, ale i třeba čtyřkolky Gladiátor X8, motocykly, Audi S6 s čtyřlitrovým motorem využívaný pro doprovod zahraničních delegací, zásahové vozidlo Útvaru rychlého nasazení osazené zásahovou plošinou nebo traktorbagr policejních pyrotechniků. Hasiči se pochlubí svou různorodou zásahovou technikou od cisteren, jeřábů až po vyprošťovací vozidla. Na podvalnících přivezou vyprošťovací tank nebo nebo plovoucí transportér. Celní správa představí třeba mobilní velkokapacitní rentgen a záchranné služby jednotlivých krajů své sanitní vozy. Definitivní tečku za přehlídkou by měl učinit průlet tří bojových vrtulníků, které na obloze vytvoří trikoloru v národních barvách.
I přes nepřízeň počasí se očekává návštěva tisíců lidí. Jen pozvaných hostů bude asi 1 500, postaveny pro ně budou speciální tribuny. Přihlížet bude například Zeman, premiér Andrej Babiš, zástupci Slovenska nebo americký ministr obrany James Mattis. Lidé budou moct podle organizátorů nejlépe přehlídku sledovat na Vítězném náměstí nebo na Evropské třídě mezi ulicemi Gymnazijní a Kanadská.
Vojenské přehlídky se v Praze konaly pravidelně již v dobách první republiky. Od roku 1950 začalo vojsko organizovat průvody po sovětském vzoru za účasti více lidí a masivnějšího představení techniky. Kvůli velikosti armáda zvolila Letnou. Od 50. let byly přehlídky většinou každých pět let při příležitosti konce druhé světové války. Poslední se na Letné uskutečnila v květnu 1985.