Punčochářský mistr Tomáš Krýza, který zemřel 31. května 1918, je tvůrcem největšího lidového mechanického betlému na světě. Unikátní jesličky vyráběl více než šest desítek let. Krýzovo dílo se skládá z téměř 1400 částí, z toho 134 je pohyblivých, a betlém zabírá skoro šedesát metrů čtverečních.
Tvůrce "českého jesličkového zázraku" se narodil 13. prosince 1838 v Jindřichově Hradci. Když mu bylo devět let, spatřil jesle s mechanickým zařízením truhláře Tomáše Novotného, a to jej inspirovalo k jeho celoživotnímu dílu. Kolem osmnáctých narozenin začal tvořit jednu figurku za druhou, stavět paláce a modelovat krajinu. Krýza se vyučil, stal se z něj měšťan a uznávaný mistr cechu punčochářů.
Původní mechanismus Krýzova betlému, který uváděl postavičky do chodu, byl poháněn ručně. Krýza k jeho výrobě použil všechno, co měl po ruce, třeba i špulky od nití, část kolovrátku nebo váleček na nudle. Teprve později byl poháněn elektromotorem. Důmyslný systém nekonečných pásů, drátků, pružin, převodů, kol, řemenů a dalších součástek funguje s menšími úpravami dodnes.
Po Krýzově smrti zdědil betlém jeho syn Jan, který se o něj sedmnáct let staral - opravoval ho a doplňoval. V roce 1935 ho odkázal městu a od té doby je nejvyhledávanějším exponátem Muzea Jindřichohradecka. V loňském roce zahájili restaurátoři za plného provozu betlému jeho opravu.