Při výzkumu byl v Olomouci objeven zlomek mamutího klu

Relax
19. 8. 2015 19:56
Zlomek mamutího klu, který archeologové objevili v Olomouci.
Zlomek mamutího klu, který archeologové objevili v Olomouci.

Archeologové objevili v Olomouci zlomek mamutího klu, jde o ojedinělý nález. Archeologický výzkum odborníci prováděli v červnu a červenci v olomoucké části Povel v Jánského ulici, kde se staví bytové domy. Průzkum zároveň v místě potvrdil stopy po osídlení z pozdní doby bronzové.

"I když Olomoucko svou polohou spadá do migrační trasy těchto velkých savců, jedná se o jeden z mála nálezů učiněných přímo při archeologickém výzkumu," uvedl k nálezu zlomku klu Vlastimil Staněk z olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ).

Archeologický výzkum v Jánského ulici, kde třetí sezónu pokračuje výstavba bytových domů, přinesl další zjištění. Potvrdil například osídlení z pozdní doby bronzové, slezské fáze kultury lužických popelnicových polí z období zhruba 10. až poloviny 8. století před naším letopočtem. "V odkryté ploše bylo zjištěno celkem šest zahloubených zásobnicových jam o průměru kolem jednoho metru, zahloubených až jeden metr do podloží, a pět mělkých jam kruhového půdorysu hluboké do půl metru s průměrem většinou 1,5 metru," uvedl Staněk.

Kel byl nalazen v olomoucké části Povel v Jánského ulici.

Jedna z jam byla podle archeologů téměř vyplněna mazanicí, tedy vypálenou "omítku" stěn, která svědčí o přítomnosti nadzemní stavby. Mezi nálezy v těchto místech byla podle archeologů nejvíce zastoupena keramika - úlomky hrnců, šálků či amfor.

Odborníkům také objevili sídlištní objekt náležící kultuře s vypíchanou keramikou mladší doby kamenné, což je doba mezi 5000 až 4700 lety před naším letopočtem. "V předchozích sezónách archeologických výzkumů byla keramika této kultury zastoupena pouze jako příměs ve výplni mladších jam. Jedná se teprve o čtvrtou lokalitu této kultury v rámci Velké Olomouce," dodal Staněk.

Archeologové z NPÚ pracují v Olomouci také v části proluky v Denisově ulici. Během záchranného průzkumu objevili například kolínský denár krále Oty III.z 10. století, keramiku či unikátní poutní odznak ze 14. století. Na místě setrvají až do poloviny prosince.

Autor: ČTK Foto: ČTK , NPÚ

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ