Virtuální výstava
Slovácké muzeum představí velikonoční zvyky on-line
07.04.2020 10:51
Slovácké muzeum v Uherském Hradišti ukazuje velikonoční zvyky prostřednictvím videí, které začalo zveřejňovat na svých facebookových stránkách. Představí mimo jiné výrobu pomlázky, barvení vajíček nebo tradici obchůzek takzvaných hrkačů. V úterý to řekl mluvčí muzea Pavel Princ.
Kvůli opatřením vlády, která mají zabránit dalšímu šíření nového typu koronaviru, je muzeum od poloviny března zavřené pro veřejnost. "Protože jsme netušili, jak dlouho to bude trvat, řekli jsme si, že zkusíme představit velikonoční zvyky jinak, když nemohou lidé přijít. V běžném režimu bychom v těchto dnech měli velikonoční dílny s lidovými tvůrci," uvedl Princ, který příspěvky natáčí.
V pondělí zveřejnilo muzeum video, ve kterém etnografka Gabriela Směřičková představuje kraslice z let 1941 až 1944. Muzeum jich má ve sbírce skoro 3000, některé z nich jsou i vyfocené a seřazené v digitálním katalogu. "Kraslice jsou součástí ucelené kolekce, kterou shromáždil první vědecký pracovník Slováckého muzea Antonín Václavík. Kraslice byla v lidovém prostředí považována samozřejmě za velikonoční artefakt, byla symbolem života a plodnosti, ale byla považována také za dar a jakýsi projev lásky," řekla Směřičková.
V úterý by na facebooku muzea mělo přibýt video věnované výrobě velikonočních dekorací. Ve středu představí muzeum takzvané hrkače, tedy chlapce, kteří obcházejí vesnice s řehtačkami. Jejich zvuk nahrazuje zvony, které podle křesťanské tradice na Zelený čtvrtek, Velký pátek a Bílou sobotu ve věžích kostelů a kaplí utichají. "Ve čtvrtek to bude návod na pletení žíly (pomlázky) a v pátek ukázka, jak barvit velikonoční vajíčka tradiční metodou v cibulovém láku," řekl Princ.
Muzeum průběžně zveřejňuje také videa k výstavám, které jsou nyní nepřístupné, ukazuje i své nejvýznamnější sbírkové předměty. Prostřednictvím videí plánuje také představit práci v konzervačních dílnách nebo činnost archeologů. Videa jsou zatím dostupná na facebooku, objevit by se však měla i na webových stránkách muzea.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.