Středočeský kraj vyhlásil na Nymbursku novou přírodní památku Louky u Choťánek, zabírá plochu víc než 140 hektarů. Žijí v ní vzácní živočichové a rostliny vázané na bažinné a podmáčené prostředí. O zřízení nové přírodní památky rozhodli krajští radní, uvedla mluvčí středočeského hejtmanství Nicole Mertinová.
Lokalita se nachází na území obcí Choťánky, Kluk, Poděbrady a Libice nad Cidlinou. "Ze zajímavých rostlin se tu vyskytují například hrachor bahenní, česnek hranatý, pryšec bahenní, žebratka bahenní, šišák hrálovitý a endemit kostival český," uvedl krajský náměstek pro oblast životního prostředí Marek Semerád. Endemit je druh, který se vyskytuje pouze na jednom určitém území a jinde na světě ne.
Speciální jsou i společenstva ptáků a vzácného hmyzu, jejichž zástupci se vyskytují také na stromech poblíž řeky Labe. Mezi vzácné živočichy v přírodní památce patří třeba brouk kozlíček vrbový nebo ptačí pěvci lejsek bělokrký a moudivláček lužní.
Území je unikátní kombinací cenných rostlin i živočichů, kteří žijí právě na loukách v okolí Labe. "Zachovalo se zde přibližně deset hektarů kvalitních lučních biotopů. U zbývající rozlohy luk již došlo k určité degradaci," doplnil Semerád.
Středočeský kraj vyhlásil novou přírodní památku Louky u Choťánek také z toho důvodu, že mokřady a vlhké louky patří k nejohroženějším biotopům v Evropě.
Ve Středočeském kraji je více než 150 přírodních památek. Patří k nim Kolínské tůně, lom v Kozolupech, Břežanské údolí nebo Černolické skály.