Svatoludmilská pouť na Tetíně zve na koncerty, trhy i výstavy

Relax
13. 9. 2019 14:31
Snímek z minulého ročníku.
Snímek z minulého ročníku.

Na více než stoletou tradici po roce naváže další Svatoludmilská pouť, jež se uskuteční v obci Tetín o víkendu 20.-22. září. Na své si přijdou vyznavači zábavy i ti, které láká původní význam poutních slavností. Hrát bude živá hudba nejrůznějších žánrů, nebudou chybět trhy, přednášky, divadlo, program pro děti a mnoho dalšího. Vůbec poprvé bude na Tetíně vystaven novogotický relikviář s ostatky kněžny Ludmily a knížete Václava vypůjčený ze svatovítského pokladu. Neodmyslitelnou součástí oslav bude poutní mše v kostele sv. Ludmily. Vstup na všechny akce je zdarma.

"Tetínská pouť je symbolem vzpomínky na první českou kněžnu a světici svatou Ludmilu, babičku a vychovatelku knížete Václava, která na Tetíně zemřela 15. září 921 mučednickou smrtí. Návštěvnost naší poutě každoročně roste, minulý rok jsme přivítali několik tisíc návštěvníků, z toho poutní mše se zúčastnilo cca 700 poutníků. Letos očekáváme ještě větší počet, a to především díky nově připravovanému trhu či hudebnímu programu, kdy například vystoupí Elvis Presley Revival Band nebo kapela Moped 56, která se po 35 letech na Tetín vrátí. Její koncert tehdy ukončila na základě pokynů místních komunistů veřejná bezpečnost. To se letos určitě nestane! Mám také radost z toho, že je pouť celospolečenskou záležitostí bez ohledu na náboženské přesvědčení návštěvníků, zkrátka Ludmila jako nejstarší historicky doložená česká žena spojuje lidi," přibližuje náplň poutě starosta obce Tetín Martin Hrdlička.

Letošní skutečně nabitý program odstartuje v pátek 20. září večerní projekcí filmu Po strništi bos v letním kině. Hlavní program je pak naplánován na sobotu 21. září od ranních do pozdních hodin. Na hlavním pódiu vystoupí již zmíněná rocková kapela Moped 56, po ní následují Elvis Presley Revival Band - Vladimír Lichnovský a skladatel a pianista Tomáš Živor. V kostele vystoupí sbor a orchestr VŠE a příznivci country se mohou těšit na čtyřhodinové pásmo živé hudby u Tetínské vinotéky.

Kromě koncertů si návštěvníci letos nově užijí Tetínský trh s více než 20 prodejními stánky, dále pak oblíbenou Burčákovou slavnost, dvojici historických přednášek, divadlo a další program pro děti. Počtvrté se Tetín stane dějištěm celosvětového srazu Ludmil a podruhé Bořivojů či pátého Srazu starostů a politiků. Jako každý rok se uskuteční poutní mše, letos za přítomnosti apoštolského nuncia Charlese Daniela Balva v kostele sv. Ludmily. Zde bude rovněž do 17 hodin vystaven vzácný novogotický relikviář s ostatky kněžny Ludmily a knížete Václava. Svatoludmilskou pouť uzavře nedělní program v podobě dvou výstav v místní škole a tradičního "Vymetání půdy" u kostela sv. Jana Nepomuckého.

Další informace jsou dostupné na www.svataludmila.cz nebo na Facebooku.

O svaté Ludmile

Narodila se pravděpodobně v roce 860. Díky manželskému svazku s prvním historicky doloženým přemyslovským knížetem Bořivojem stála u samých počátků konstituování českého státu a formování národů budoucí střední Evropy.
Nebyla jen manželkou a ochránkyní rodinného krbu, která přivedla na svět šest dětí. Stala se zakladatelkou vládnoucí dynastie a snažila se ovlivňovat i soudobou politickou situaci za vlády svých synů Spytihněva a Vratislava. Významnou roli sehrála také při výchově vnuka, budoucího knížete Václava, kdy kladla důraz na chlapcovo vzdělání. Právě předáváním moudrosti a zkušeností zralého věku budoucímu knížeti ovlivnila náš stát na tisíc let dopředu.
15. září 921 byla z příkazu snachy Drahomíry zavražděna na tetínském hradišti Tunnou a Gommonem. Písemné prameny uvádějí, že k tomu došlo nejspíše z politických a náboženských důvodů. Ludmila byla původně pohřbena na Tetíně. Roku 925 nechal kníže Václav přenést její ostatky do svatojiřské baziliky na Pražském hradě. Kult sv. Ludmily tak byl zpočátku spjat především s klášterem sv. Jiří. Ve 12. století se pak začíná šířit po celé zemi.
Sv. Ludmila může v dnešní době inspirovat tím, jak přirozeně naplňovala svou úlohu ženy a vychovatelky v rodině, byť pozice ženy v raném středověku byla jiná než dnes. Její život byl v minulosti inspirací i pro výtvarné umění. Především středověká a barokní ikonografie si vybrala motiv babičky jako vychovatelky budoucího sv. Václava. Vždy je zobrazována jako starší žena s atributem šátku, tedy nástrojem své mučednické smrti.

Autor: - red -Foto: archiv

Další čtení

Hodonín - Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět kusů, na začátku července přišlo na svět hříbě. Osmnáctiletá kobyla si jej stále hlídá.

Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět

Relax
13. 7. 2025
Slavnostní představení nového druhu klatovských karafiátů, 13. července 2025, Klatovy. Zahrada klatovského klubu pěstitelů karafiátů, kde lze zakoupit různé odrůdy.

Pěstitelé ukázali nový, 60. druh klatovských karafiátů, pěstují je už 212 let

Relax
13. 7. 2025
ilustrační foto

Jihlavská zoo má opět žirafu a ještě čeká další dvě, výběh byl prázdný týden

Relax
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ