Svérázná kulisa pro obřad: na mši "dohlížely" ruské tanky

Relax
9. 12. 2018 20:37
Kněz Jan Hanák při adventní mši v kapli bývalé káznice na Cejlu.
Kněz Jan Hanák při adventní mši v kapli bývalé káznice na Cejlu.

Kaple v bývalé brněnské káznici po mnoha letech znovu posloužila svému původnímu účelu. Kněz Jan Hanák tam odsloužil adventní mši, navázal tak na duchovní tradici přerušenou na začátku 50. let minulého století po nuceném odchodu kněží. Jako svérázná kulisa pro komorní obřad posloužily amatérské malby v duchu socialistického realismu na místech, kde v kaplích bývá oltářní obraz.

Do kaple uvnitř běžně nepřístupného areálu přivedly účastníky mše svíčky rozmístěné v temných chodbách. Kaple Nanebevzetí Panny Marie pochází stejně jako celý areál káznice z druhé poloviny 18. století, mše se tam konaly od vysvěcení až do nástupu komunistické totality. Poté kaple sloužila jiným účelům. Dochovaly se v ní amatérské malby zachycující například vojáky a tank Rudé armády.

"I bolševik potřeboval svůj sakrální prostor - a kde jinde, než v kapli," řekl před mší Hanák, který je jinak farářem v Bohdalicích na Vyškovsku. V prvních letech komunistické totality byli v káznici mezi Cejlem a Bratislavskou ulicí vězeni například básníci Jan Zahradníček a Zdeněk Rotrekl a stovky dalších politických vězňů.

Věznice byla v areálu mezi Cejlem a Bratislavskou ulicí do roku 1956, později budovy využíval například archiv nebo policie. Dnes není areál trvale přístupný. Turistické informační centrum města Brna tam ale čas od času pořádá tematické prohlídky a prostory pronajímá k jednorázovým kulturním akcím, například výstavám, divadelním představením či koncertům. Město plánuje rekonstrukci, jednou z variant budoucího využití je kreativní centrum s ateliéry, výstavními prostory, dílnami, divadelním sálem, kinem či kavárnou.

Nedělní bohoslužbu uspořádal spolek Tripitaka a lidé z komunitního projektu Barvy brněnského Bronxu. Duchovní setkání chtějí v kapli pořádat jednou za měsíc. Křesťanské liturgie se budou střídat s rituály jiných náboženských organizací či spolků, uvedla za pořadatele Martina Čichoňová.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Zehl Igor

Další čtení

Otevření zrekonstruovaného pavilonu Malá Amazonie.

Po opravách za miliony v Ostravě znovu otevřel pavilon Malá Amazonie

Relax
15. 7. 2025
Hodonín - Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět kusů, na začátku července přišlo na svět hříbě. Osmnáctiletá kobyla si jej stále hlídá.

Stádo zeber Chapmanových v hodonínské zoo se rozrostlo na pět

Relax
13. 7. 2025
Slavnostní představení nového druhu klatovských karafiátů, 13. července 2025, Klatovy. Zahrada klatovského klubu pěstitelů karafiátů, kde lze zakoupit různé odrůdy.

Pěstitelé ukázali nový, 60. druh klatovských karafiátů, pěstují je už 212 let

Relax
13. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ