Části zhruba 2500 let starých dřevěných konstrukcí, které byly nalezeny při archeologickém výzkumu u vrchu Vladař na Žluticku, se po konzervaci vrátily do Žlutic. Karlovarský kraj chce tyto artefakty v budoucnu vystavit ve žlutickém muzeu, malá část bude po otevření nové expozice k vidění v muzeu v Karlových Varech. Informoval o tom hejtmanův náměstek Petr Zahradníček (TOP09).
"Do Žlutic se navrátila dřeva z archeologického výzkumu na Vladaři z let 2008 až 2010. Pocházejí z období 500 let před naším letopočtem, proto byla zaslána na odbornou konzervaci do švýcarského města Lausanne. Tam je speciální dílna, která se tímto zabývá. Dřeva tam byla po dobu čtyř let a nyní se tedy navracejí zpět do Žlutic," řekl Zahradníček.
Po transportu byla dřeva umístěna do temperovaných prostor v jedné z nevyužívaných učeben Střední lesnické školy ve Žluticích. Tam budou zřejmě do doby, než se pro ně podaří připravit expozici ve žlutickém muzeu. Muzeum, stejně jako lesnickou školu, provozuje Karlovarský kraj.
Nyní bude společně s městem hledat prostředky na rekonstrukci expozice.
Trámy z Vladaře by tak v budoucnu mohly lákat do Žlutic turisty, stejně jako například Žlutický kancionál, o jehož navrácení do města se Žlutice dlouhodobě snaží.
Konstrukce z trámů sloužila dávným obyvatelům Vladaře pravděpodobně jako nádrž na vodu. Dřeva měla být původně po dvou letech konzervace vystavena v Západočeském muzeu v Plzni, práce ve Švýcarsku se ale o dva roky protáhly a muzeum už s nimi přestalo počítat. I díky tomu se mohly vrátit zpět na Žluticko.